Can Tonbil'in sunduğu İklim Acil programı yayından kaldırıldı

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Genç iklim aktivistleri ile kadınların Can Tonbil'in kendilerine mobbing ve şiddet uyguladığı açıklamalarının ardından İklim Acil programında bulunmayacağını duyuruyoruz.

Konuyla ilgili Açık Radyo’nun açıklaması şu şekilde:

Açık Radyo’nun eski çalışanlarından M. Can Tonbil’in 2019 Kasım’dan bu yana gönüllü yapımcısı olduğu İklim Acil programında artık bulunmayacağını duyururuz.  

Kendisiyle ilgili geçen haftadan bu yana sosyal medya aracılığıyla paylaşılan mobbing ve taciz suçlamaları karşısında büyük bir üzüntü yaşadığımızı da ifade etmek istiyoruz. 

Şiddetin her türlü biçim ve kullanımına karşı olduğumuz gerçeğinin de ötesinde, söz konusu fiillerin bir kısmının yeryüzündeki bütün canlıların ve gelecek nesillerin sağkalım mücadelesinde hayati öneme sahip iklim hareketi aktivistlerine yönelik gerçekleşmiş olmasından da ayrıca büyük bir rahatsızlık duymaktayız. Adil ve eşit bir geleceğin kurulması için verilen mücadelelerin ve aktivistlerinin her koşulda yanında olduğumuzu bu vesile ile bir kere daha belirtiriz. 

Saygılarımızla

 

Ne olmuştu?

Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin genç aktivistleri tarafından yapılan paylaşımlarda Tonbil’in kendilerine kötü muamelede bulunduğu, mobbing ve psikolojik şiddet uyguladığı belirtilmişti.

Aktivistler, yaşadıkları sistematik şiddet sonucunda psikolojik sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ve hareketten çekilmek zorunda kaldıklarını vurgulamıştı. Gençler tarafından yapılan açıklamaların ardından Tonbil’in başka kurumlarda ve örgütlerde birlikte çalıştığı kadınlardan da benzer açıklamalar gelmişti. Tonbil, özür açıklaması yapmıştı.