Atilla Aksoy'u Kaybettik

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo’nun kurucularından, uzun yıllar boyu programcısı olduğu radyomuzun tarihinde doldurulmaz bir yeri olan çok yakın dostumuz Atilla Aksoy’u kaybettik. Bugün, kendisini 2013 yılında katıldığı 10. Açık Radyo Dinleyici Destek Özel Yayını’ndaki ses kaydından bir bölümü de dinleyerek andık. 

Açık radyo
 

Atilla Aksoy'u Kaybettik

Ömer Madra, Atilla Aksoy'u anarken şöyle diyor:

"Sevgili Dostlar,

Ülkenin önde gelen entelektüellerinden; kültür-sanat-edebiyat eleştirmeni; reklamcılığın hem teorik hem de pratik açıdan öncülerinden, ülkenin tek bağımsız topluluk radyosu Açık Radyo’nun fikir babalarından, kurucu ortaklarından, müzik programcılarından biri; ABD’nin dünyaya tek kültürel katkısı sayılan Jazz müziğinin Türkiye’de yaygınlaşmasında İKSV ve Açık Radyo aracılığıyla büyük rol oynayan, entelektüel sorumluluğunun daima bilincinde, dürüst ve ahlaklı, her zaman “olduğu gibi” bir insan, herkese her zaman yardım elini uzatmış, “empati” kavramının somut timsallerinden olan Atilla Aksoy, 67 yaşında âniden aramızdan ayrıldı. Açık Radyo ailesi olarak kendisini şimdiden çok özledik." 

Atilla Aksoy:

35 yılı aşan meslek hayatında sektörün kilometre taşları diyebileceğimiz pek çok projeye, sayısız ulusal ve uluslararası başarıya imza atan 1949 doğumlu Atilla Aksoy, Türkiye’de çağdaş anlamda reklamcılığın kurucularından.

 1972 Marmara Üniversitesi

 1974 İstanbul Üniversitesi

70li yıllarda Cumhuriyet gazetesindeki köşesiyle Türkiye’nin ilk kitap eleştirmenlerinden olan Aksoy’un özellikle toplumsal konularda çok sayıda çeviri ve derlemesi bulunuyor.

1981 yılında Reklamevi’ni kuran Aksoy, Young&Rubicam ve Wunderman ajanslarının da kurucu ortağı oldu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

1998-2010 İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nün Kurucu Başkanı

 2006-2008 WWF Türkiye Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi

 1991 Tarih Vakfı’nın kurucularından

1994 Açık Radyo’nun kurucularından

1992-1995 yılları arasında Reklamcılar Derneği’nin başkanlığını yapan Aksoy, İstanbul’un  Olimpiyat adaylığında iletişim koordinatörlüğü ve sözcüşü görevini üstlenmenin yanı sıra Türkiye’nin tanıtımıyla ilgili birçok projede aktif görev aldı.

Atilla Aksoy’un ilk kitabı “Yeni Reklamcılık” 2005’te, reklama bakışını ve günümüzde geldiği evreyi yansıtan “Yoksa Siz Hâlâ”  adlı çalışması 2010’da yayımlandı.

2006 yılında reklam ve pazarlama iletişiminin yanı sıra marka danışmanlığı hizmeti veren Works ajansını kurdu ve başkanlığını yürüttü.