Açık Radyo Kitaplığı: "Açık Yeşil - Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi"

-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo yepyeni bir kitap yayınladı. On yılı aşkın süredir Açık Radyo'da devam eden Açık Yeşil programını birlikte hazırlayan Ömer Madra ve Ümit Şahin'in kaleminden çıkan "Açık Yeşil - Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi" Can Yayınları tarafından basıldı.

 

Açık Yeşil’in bu birinci kitabı, her gün 150 ila 200 canlı türünün yok olduğu, iklim krizinin tüm dünyanın gündemine oturduğu İnsan Çağı’nda (Antroposen) çevre ve iklim hareketlerinin teorik temellerini ortaya koymanın yanı sıra, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından alan kayıtları ve mülakatlara yer verilen bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Arne Naess’ten Petra Kelly ve Ivan Illich’e, Manisa Tarzanı’ndan, Savaş Emek ve Greta Thunberg’e pekçok önemli figürü konu eden "Açık Yeşil - Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi", aynı zamanda Türkiye’de HES karşıtı mücadele, madenler, nükleer enerji, doğa ve biyoçeşitlilik gibi konuları içeren bir skalayı kapsıyor.

Sonbaharda, Açık Yeşil'in iklim hareketlerini konu edinen ikinci cildi de yayında olacak.  

 

Yeşil düşüncenin köklü tarihinden düşünürler ve aktivistler hakkında özel dosyaların da yer aldığı bu rehber kitap, çevre muharibi ve grevci Greta Thunberg’in, “Evimiz yanıyor!” diyerek işaret ettiği iklim krizinden hep birlikte nasıl çıkabileceğimize ilişkin yeni bakış açılarına kaynaklık ederken, kâinattaki yegâne evimize karşı sorumluluklarımızı da yeniden gözden geçirmeye davet ediyor.

 

Kendi kopyanızı buradan edinebilirsiniz.