Acayip Havalar

Açık Radyo Kitapları
-
Aa
+
a
a
a

Kate Evans

Çeviri: Özlem Dalkıran

Özgün adı: Funny Weather

Metis

"Acayip Havalar" kitap kapağı

Dünyanın en önemli varoluş krizini, yani küresel iklim krizini son derece anlaşılır, akıcı, ironik ve komik bir dille anlatan Acayip Havalar, Açık Radyo Kitapları’nın ilki.

Aynı zamanda bir çevre aktivisti de olan karikatürist Kate Evans, tarihin ilk küresel ısınma “çizgi romanı” ile iklim değişikliğine karşı mücadelede eşi bulunmaz bir araç veriyor elimize. Acayip Havalar konu üzerinde yazılmış birçok bilimsel kitaptan çok daha anlaşılır ve özlü bilgiler içeren önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

İklim krizinin temel kavramları olan; sera etkisi, geri besleme, kısır döngü mekanizmaları gibi konulara açıklık getiren kitap, karbon kirliliğine kişisel katkı payımızı hesaplamak için küçük bir rehber de içeriyor. Dünya nereye gidiyor, gelecekte bizi neler bekliyor? Bu gidişattaki negatif rolümüz nedir ve bunu nasıl değiştirebiliz? Hemen harekete geçmek için neler yapabiliriz? Acayip Havalar’ı okurken tüm bu ürkütücü sorulara gerçekçi ve iyimser cevaplar bulacaksınız.

Açık Radyo yöneticisi Ömer Madra ve gazeteci, aktivist, yazar ve öğretim üyesi George Manbiot’nun önsözleri ile yayımlanan kitap adeta “çevrecinin el kitabı” olacak nitelikte.

Sonsöz ise kısa olduğu kadar manidar: “Bu kitabı hayatını değiştirmek için kullan, çünkü bundan sonra olacaklar senin şimdi neler yapacağına bağlı.”