Açık Radyo'da Ocak 2016

Açık Radyo Bülteni
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’de:

Yasaklı Şehirlerden Sesler dosyamızda, Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit, Nusaybin ve Şırnak’ın Cizre ilçelerinden tanıklıklara yer verdik.

Açık Bilinç'te Bilim Akademisi başkanı Prof. Ali Alpar akademide ifade özgürlüğünü konuştuk. 

Koç Üniversitesi Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı direktörü Bilge Selçuk ile de çatışma ortamlarında çocuk psikolojisinden ve akademisyenlerin barış çağrısından bahsettik.

Volkswagen'in karbon emisyonu skandalını ortaya çıkaran ekipten Mercator-İPM Araştırmacısı Peter Mock ile araç taşımacılığın iklim değişikliğine ve hava kirliliği etkisi üzerine konuştuk.

Açık Dergi’de:

4. Çocuk ve Gençlik Bienali Koordinatörü Gazi Selçuk konuğumuz oldu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yararuına düzenlenen konseri konuşmak üzere platformdan Fidan Ataselim telefon bağlantısıyla konuğumuzdu.

Zülal Kalkandelen Açık Dergi’de konuğumuzdu, David Bowie’yi konuştuk.

Yedikule Bostanları’ndaki barakalar Fatih zabıta ekipleri tarafından yıkıldı. Bu, bostancıların artık üretim yapamayacakları anlamına geliyor.Son ürünlerini toplamaları için de Mart ayına kadar süre verildi.

Hrant Dink ölümünün 9. yılında vurulduğu yerde anıldı. Açık Dergi’de oradaydı.

Ömer Madra ve Özgecan Kara Mario Levi ile “Bu Oyunda Gitmek Vardı” üzerine söyleştiler

Beyoğlu Kent Savunması’nın Narmanlı Han ahkkındaki açıklamasını ve Hıncal Uluç’un yazısından yola çıkarak Emek Sineması’nı konuştuk.

Gümüşlük Akademisi’nden Ahmet Balad Coşkun son dönem seminerlerini anlatmak üzere stüdyo konuğumuzdu.

Cuma Adlı Adamlar'da:

Kısa bir süre önce yayımlanan " Sonuna Doğru " başlıklı kitabı dolayısıyla E. Ahmet Tonak konuğumuzdu. Kendisiyle Türkiye ekonomisinin son on-onbeş yılını, Arap Baharı ile başlayan yeni muhalefetin küresel etkilerini konuştuk.

Hamişden Sesler’de:

Suriyeli muhalif gazeteci Naci Jerf'in Türkiye sınırları içinde öldürülmesinden yola çıkarak, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin, yaşama hakkı başta olmak üzere temel insanlık hakları hakkında konuştuk.

Hikâyenin Kadın Hali’nde: 

Kadınların barış gündemini konuşmak üzere Ayşegül Devecioğlu ve Müge Yaman Yılmaz konuğumuzdu.

Önce Sağlık’ta:

Bölgesel grip uzmanı Doç. Dr. Meral Akçay'la son günlerde medyada da çok yer teşkil eden grip salgınını konuştuk.