Yazar Tarık Ziya Ekinci: HDP’nin mutlaka bir Türkiye partisi olması lazım

-
Aa
+
a
a
a

Siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci'nin gazeteci Şirin Payzın'a verdiği mülakattan bir bölümü paylaşıyoruz.

Fotoğraf: Bianet

T24 yayınında Payzın'ın sorularını yanıtlayan Ekinci'nin sözlerinden satır başları şöyle: 

"Türkiye’deki şartlar olgunlaşmıştır, HDP’nin güçlenebileceği havası var. Rahat çalışabilmesi için PKK ile artık her türlü bağını koparması lazım. Benim PKK’ya eleştirim şudur: Artık onun yapabileceği bir şey kalmadı. PKK belki bir dönem bir görev yaptı. Genç kesimin çok heyecanlı olduğu dönemlerden, henüz burjuvazinin tarih sahnesine çıkmadığı dönemlerden, cezaevlerindeki baskıların olduğu dönemlerden bahsedersek bir etkisi oldu...

...Ancak artık miadını doldurmuştur. Silahlı mücadelenin anlamsız olduğu kanısındayım.

...HDP’nin kuruluşuyla PKK arasındaki ilişki, İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) siyasal parti ile ilişkisine benzemiyor. Oradaki durumda, parti direktif verebiliyordu dağdakilere veya silahlı mücadele verenlere. Çünkü parti çıkardı o kadroları. Burada tam aksi oldu. Önce PKK kuruldu, dışarı çıktı, silahlı mücadele yürütüyor, o yürütürken Türkiye’de böyle bir parti kurulduğunda kendi yakınlarını partiye sahip çıkarttı. Parti onun emrinde gibi kuruldu başlangıçta. Ama şimdi öyle bir noktaya geldik ki artık HDP’ye bir müdahalede bulunması, HDP’ye direktif vermesi son derece hatalı olur. Onun artık Türkiye’nin iç politikasına karışma hakkı yoktur. Bana göre, artık onun silahları terk etmesi ve silahlı mücadeleyi bırakması lazım. Irak’ta ne yaparsa onu kendileri bilir. Fakat HDP’nin başarısında bu bağın kopması gerektiğine inanıyorum.

...Şimdiki HDP yöneticileri son derece çekingen davranıyorlar. Aktif bir siyaset içinde değiller, sükûnetle bu işi sürdürmenin daha makul olacağını düşünüyorlar. Mitingler yapmak, Meclis’te kavga etmek diye bir niyetleri olmadığını düşünüyorum.

HDP, aklı başında, tutarlı bir Türkiye partisi olması halinde toparlanabilir. Ben HDP’nin başında olsam, Türkiye’de çok yetenekli, bilgili, sol görüşlü arkadaşları partiye katmaya çalışırdım. Onlarla birlikte hareket etmek ve partiyi gerçekten bir Türkiye partisi haline getirmek isterim. Ağırlık Kürtlerde olduğu takdirde, parti hâlâ bir Kürt partisi imajı verdiği takdirde, fonksiyonunu tam manasıyla yerine getiremez. HDP’nin Türkiye partisine dönüşmesi lazım. 

HDP’nin mutlaka bir Türkiye partisi olması ve mutlaka sol bir çizgide, ilerlemeci ve gelişmeci politikayı takip etmesi, demokrasiyi, hukuk devletini ve aynı zamanda çoğulculuğu savunan bir siyasi parti haline gelmesi lazım."