Kadın liderlerden 'iklim adaleti' bildirisi: Tek dünya, tek şans

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Kadın liderler, iklim adaleti için kadın liderliğinin önemine vurgu yapan bir bildiri yayınladı.

Fotoğraf: esitlikadaletkadin.org

Eşitlik Adalet Kadın Platformu

İrlanda eski Cumhurbaşkanı Mary Robinson, Birleşmiş Milletler Kadın bölümü başkanı Dr. Phumzile Mlambo-Ngcuka, TEDWomen küratörü Pat Mitchell gibi isimlerin bulunduğu ve Türkiye’den Eşitlik Adalet Kadın Platformu kurucusu ve sözcüsü Gülseren Onanç’ın da aralarında olduğu dünyanın farklı ülkelerinden 34 kadın 'Değişim için Kadın Lider Dayanışması' adıyla bir araya geldi. 

Kadın liderler iklim krizi ve bu krizin kadınlar ve kız çocukları üzerindeki etkisi ve krizin çözümü için kadın liderliğine duyulan ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı. Time dergisinde yayınlanan makalede bunu daha detaylı okuyabilirsiniz

İmzacıların taahhüt ettiği önemli eylemlerden biri, 'kadınların sağlık, eğitim, ekonomi, politika, barış ve güvenlik konularında eşitlik yaratma çabalarını iklim adaleti hareketi ile birleştirmek' oldu.

Bldiriye buradan ulaşabilirsiniz ve imza atabilirsiniz. 

Bildirinin tamamı şöyle: 

İklim hareketi, Küresel Güney ve Küresel Kuzey’deki kadın liderliğinde acil bir yükseliş olmadan başarılı olamaz. Kadınlar ve kız çocukları, sistemik adaletsizlikleri derinleştirmek yerine iyileştirmek için zaten cesaretle iklim adaletine öncülük ediyorlar. Yine de, bu sesler çoğunlukla yetersiz temsil edilmekte ve çabalar yeterli ölçüde desteklenmemektedir.

Şimdi kadınların ve kız çocuklarının bilgeliğini ve liderliğini tanıma zamanı. Şimdi sayıca büyüme ve güç inşa etme zamanı. Tüm kız kardeşlerimizi iklim adaleti için ayaklanmaya, liderlik etmeye ve  görece güç ve ayrıcalık sahibi olanları başkaları için alan açmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.

Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız var.

“Bu bildiri kritik bir çağrı yapıyor. Alanları veya uzmanlıkları ne olursa olsun, kadınlar ve kız çocukları iklim adaletine öncülük edebilir ve bu liderliğe derinden ihtiyaç duyuyoruz.”- Mary Robinson

“Bu konuda kadınların liderliğinin küresel olarak tanınması, desteklenmesi ve coğrafyalar ve cinsiyetler arası bağlantılar kurmaya  ihtiyacımız var.” – Musimbi Kanyoro, Küresel Kadınlar Fonu Başkanı ve CEO’su

Güç ve ayrıcalığımızı şu amaçlarla kullanmaya aktif ve kararlı bir şekilde söz veriyoruz:

* Dünyadaki kadınları ve kız çocuklarını, iklim hareketi içinde öne çıkıp alan ve liderlik talep etmeleri, seslerini ve hikayelerini duyurmaları için destek vermek. Bunun gerçekleşmesinde bütün kadınlar ve kız çocukları önemli bir role sahip.

* Kadınların sağlık, eğitim, ekonomi, politika, barış ve güvenlik konularında eşitlik yaratma çabalarını iklim adaleti hareketi ile birleştirmek. İnsan hakları ve iklim birbirinden ayrı düşünülemez.

* Yönetim kurulları, girişimler, konferanslar ve forumlar dahil olmak üzere,  tüm kurumsal ortamlarda mümkün olduğunca iklim krizini ve çözümlerini masaya yatırmak. İklim krizi herkesin sorunudur.

Tek Dünya. Tek şans. Bu şansı yakalayalım.

WomenLeadClimate.org
#WomenLeadClimate

@WeLeadClimate