"İklim krizi zaten uzunca bir süredir burada, bunu görmezden gelemeyiz"

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete programcısı Özdeş Özbay, 31 Mayıs 2024 tarihinde Stockholm’de Europahuset önünde gerçekleşen İklim İçin Cuma grevine katılarak Açık Radyo için Greta Thunberg ile kısa bir röportaj gerçekleştirdi.

""
Açık Gazete: Greta Thunberg
 

Açık Gazete: Greta Thunberg

podcast servisi: iTunes / RSS

Özdeş Özbay: Merhaba, biz Açık Radyo olarak en başından beri seni, FFF grevlerini ve dünyanın dört bir yanındaki diğer iklim hareketini yakından takip ediyoruz. Bir krizler çağında yaşıyoruz; ekonomik kriz, politik kriz, savaşlar, aşırı sağın yükselişi ve şimdi de Avrupa Parlamentosu seçimlerine gidiyoruz ve sen her zaman iklim adaleti ve umuttan söz ediyorsun. Bu çok önemli çünkü insanlar kendilerini çaresiz hissediyor. Bu konuda yani bu mücadeleyi nasıl kazanabileceğimiz konusunda Türkiye ve İstanbul’daki dinleyicilerimize nasıl bir mesaj iletmek istersin?

Greta Thunberg: Bunların her biri büyük ölçüde küresel mücadeleler. Bu da herkesin elinden geldiği biçimde, bulunduğu yerde, yapabildiği şekilde bu mücadeleye dahil olması anlamına geliyor. Bence bu mücadeleleri birbirine bağlayan uluslararası dayanışma, küresel ölçekte ihtiyacımız olan değişimi sağlamak için mutlak bir anahtar ve mutlak bir gereklilik. Dolayısıyla, iktidardaki insanların şu anda olduğu gibi devam etmelerini bekleyemeyiz çünkü değişim bu şekilde asla gelmeyecek. Değişimin şimdi başladığından emin olmalıyız çünkü öyle ya da böyle değişim gelecek - ya zamanında değişeceğiz ya da gelecekte değişmek zorunda kalacağız. Bu nedenle, halk olarak ayağa kalkmalı ve politikacıların ve iktidardakileri artık bizi görmezden gelemeyeceklerini, bilimi görmezden gelemeyeceklerini, bu krizden en çok etkilenen insanları görmezden gelemeyeceklerini çok net bir şekilde onlara göstermeliyiz.

Ö.Ö.: Peki, kazanabileceğimize inanıyor musun?

G.T.: Kazanmaktan ne kastettiğinize göre değişir. Ben sadece en kötü sonuçlardan kaçınmak için yapabileceğimiz her şeyi yapabileceğimizi düşünüyorum ve elimizden geleni yapmak için harekete geçmek için çok geç olmamalı. Ancak elbette bu zamana karşı bir yarış ve öyle bir noktaya geldik ki... Yani iklim krizi zaten burada, insanlar zaten bu nedenle ve savaşlar, çatışmalar ve sosyal adaletsizlikler gibi diğer baskı biçimleri nedeniyle ölüyor. Yani kriz zaten uzunca bir süredir burada, bunu görmezden gelemeyiz. Her şeyi daha iyi hale getirebilir ve gelecekte, şu anda karşı karşıya olduğumuz sorunları yaşamayacağımızdan emin olabiliriz. Kaynakların adaletsiz dağılımının insanların ölümüne yol açmadığı adil bir dünya için çalıştığımızdan ve sahip olduğumuz ekolojik ve iklimsel etkiyi en aza indirdiğimizden emin olabiliriz.