Hakikat İçin Söyleşiler

-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete'de Ömer Madra ile Özdeş Özbay, Hrant Dink Vakfı'ndan Zeynep Sungur ile bir araya gelerek Hrant Dink’in öldürülmesinin 17. yılında; Hrant Dink’i, savunduğu değerleri ve mücadelesini yeniden hatırlamak için düzenlenecek Hakikat İçin Söyleşiler etkinliği hakkında konuşuyorlar.

""

Hrant Dink’in öldürülmesinin 17. yılında; Hrant Dink’i, savunduğu değerleri ve mücadelesini yeniden hatırlamak için yapacağımız söyleşilere davetlisiniz.

Hafızanın korunması, dava takibi, hakikat gibi başlıklar etrafında kurgulanan söyleşilerde; Hrant Dink’in mücadelesini yakından tanımanın yanı sıra, hukukçu, gazeteci ve hak savunucusu olarak dava takibinin nasıl yapıldığını bu alanda çalışanlarla konuşacağız.

  • Tüm söyleşiler 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’nda yapılacaktır.
  • Her bir söyleşi için ayrı kayıt formu doldurmak gereklidir.
  • Etkinlik hibrit formatta olacaktır (yüz yüze ve Zoom).
  • Yüz yüze katılımda her bir söyleşi için kapasite 28 kişidir.
  • Zoom ile katılımda her bir söyleşi için kapasite 100 kişidir.
  • Söyleşi dili Türkçe'dir.
  • Her söyleşiden önce 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’nı rehber eşliğinde gezebileceğiniz Rehberli Tur yapılacaktır. Rehberli tura katılmak için söyleşi kayıt formundaki “rehberli tura katılacağım” seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.
  • Konuşmacıların biyografilerine buradan ulaşabilirsiniz.
     

Hakikatı Hafızalaştırmak
11 Ocak Perşembe
15.00 Rehberli Tur
17.00–18.30 Söyleşi

Konuşmacılar: Ayşe Gül Altınay, Sena Başöz, Neslihan Koyuncu Bali
Moderatör: Nayat Karaköse (Hrant Dink Vakfı)
 
23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’nın hazırlık ve kurulum süreçlerini, zor geçmişlerle yüzleşen hafıza mekânlarına farklı coğrafyalardan örneklerle birlikte konuşacağımız söyleşide, 23,5’un kurulum sürecinde çalışanlar yer alacak.
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Hakikatı Arşivlemek
12 Ocak Cuma
14.00  Rehberli Tur
16.00  Hafıza Yetersiz film gösterimi
17.30–19.00  Söyleşi

Konuşmacılar: Ümit Kıvanç, Rober Koptaş, Zeynep Taşkın
Moderatör: Norayr Olgar
 
Hrant Dink’in sözünü renge, şekle ve sese büründürerek aktaran ‘Hafıza Yetersiz’ filmi gösterimi sonrasında; filmi, yapım sürecini ve filmde değinilen Hrant Dink’in mesele edindiği konuları konuşacağız.
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Bir Gazeteci Olarak Davayı Takip Etmek
13 Ocak Cumartesi
12.00  Rehberli Tur
14.00–16.00 Söyleşi

Konuşmacılar: Elif Akgül, Canan Coşkun, Banu Güven, Yetvart Danzikyan, Erol Önderoğlu
Moderatör: Hazal Özvarış
 
2007 yılında başlayan, 2015 yılında kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame ile genişleyen Hrant Dink Cinayeti Davası'nı gazeteci olarak izleyenler anlatıyor. Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar fazla sayıda kamu görevlisinin yargılandığı bir siyasi cinayet davasını izlemenin zorlukları neler? 17 yıldır süren dava, gazeteciler açısından nasıl bir klasör yarattı, bu klasörden önemli detayları ayıklamak, bilinmeyenleri açığa çıkarmak nasıl ve ne derece mümkün oldu? Bir gazeteci böyle bir davayı nasıl izlemeli? Bu söyleşide gazeteciler deneyimlerini paylaşacak.
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Hak Savunucusu Olarak Davayı Takip Etmek
15 Ocak Pazartesi
15.00  Rehberli Tur
17.00–18.30 Söyleşi

Konuşmacılar: Barış Altıntaş, Bülent Aydın, Milena Büyüm 
Moderatör: Zeynep Sungur (Hrant Dink Vakfı)
 
Hedef gösterilme ve hak ihlalleri süreçlerinde hak savunucularının rolü nedir? Bu süreçlerin görünür olması ve kamuoyu tarafından sahiplenilmesi için ne yapmak gerekir? Farkındalık yaratmanın önemi nedir? Dünyada kullanılan farklı yöntemler nelerdir? Bu süreçte hak savunucuları ne yapmalı/ne yapmamalı, nelere dikkat etmelidir? Bir hak savunucusuna dava takibi ne ifade eder ve farklı dava takibi yöntemleri nelerdir? Uzun yıllar devam eden davalarda sebatla nasıl devam edilir?
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Hukukçu Olarak Davayı Takip Etmek
16 Ocak Salı
15.00  Rehberli Tur
17.00–18.30 Söyleşi

Konuşmacılar: Fethiye Çetin, Hülya Deveci
Moderatör: Zeynep Sungur (Hrant Dink Vakfı)
 
2007 yılında Yasin Hayal ve arkadaşları hakkında açılan dava ile 2016 yılında kamu görevlileri hakkında açılan davayla genişleyen Hrant Dink Cinayeti Davası'nı müdahil avukatı olarak takip eden avukatlar anlatıyor. Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar fazla sayıda kamu görevlisinin yargılandığı bir siyasi cinayet davasını izlemenin zorlukları neler? Yargılamalar sırasında çıkarılan zorluklar nelerdi? Bu davadaki ilkler nelerdi? 17 yıldır süren dava, cinayette hangi gerçekleri ortaya çıkardı? Bir avukat olarak böyle bir davayı nasıl izlemeli?
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Hrant Dink’i Konuşuyoruz
17 Ocak Çarşamba
15.00  Rehberli Tur
17.00–19.00 Söyleşi

Konuşmacılar: Ali Bayramoğlu, Fethiye Çetin
 
Hrant Dink’in öldürülmesinden önce de avukatlığını yapan ve mücadelesine tanıklık eden Avukat Fethiye Çetin ve Ali Bayramoğlu ile Hrant Dink’in hayatı, 301 soruşturmaları ve Hrant Dink’in ‘güvercin tedirginliği’ üzerine konuşacağız.
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.


Sebat Apartmanı Yansıtması Üzerine
18 Ocak Perşembe
15.00–16.30 Söyleşi
19.00 Yansıtma

Konuşmacı: Hale Tenger
Moderatör: Aylin Vartanyan
 
Hrant Dink’in katledilişinin 17. yılında, Sebat Apartmanı’nın dış cephesine geceleri yansıtılacak projeksiyonu hazırlayan sanatçı Hale Tenger ile 23,5 Hafıza Mekanı’nda buluşuyoruz. Hale Tenger, Hrant Dink’in umudu ve cesaretinin bir ışık olduğu düşüncesinden ve 17 yıldır işlemeyen adaletten hareketle hazırladığı projesi hakkında konuşacak. Tenger sunumunda, Hrant Dink'i anmak, sesini sözünü hatırlamak, hatırlatmak için Hrant Dink’in ölümü sonrasında gerçekleştirdiği bazı yerleştirmelerine de değinecek.
 
Söyleşiye kayıt olmak için formu doldurunuz.