'Grevci' Greta'dan Jeremy Corbyn'e: Dünyanın birçok yerinde devam eden bir felaket var

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

İklim aktivisti 'grevci' Greta Thunberg, onu destekleyen ünlü isimler ve Guardian okurlarından gelen soruları yanıtladı.

Fotoğraf: Sky News

Eşitlik Adalet ve Kadın Platformu'nun Guardian'dan aktardığına göre, öne çıkan soru ve cevaplar şöyle:

Maisie Williams – Oyuncu

Fotoğraf: BBC

Bunu okuyan insanlar bugün bir etki yaratmak için neler yapabilir?

Kendini bilgilendirmek iyi bir başlangıç olur. Sorun hakkında okumak ve anlamaya çalışmak. Çok iç karartıcı olabilir ama kesinlikle gerekli. Durumu tamamen kavradıktan sonra neler yapacağınızı bileceksiniz. Ve sonra edindiğin bilgiyi başkalarına aktar. Günlük hayatında yapabileceğin birçok şey var. Vegan olmak, uçmayı bırakmak… Elbette bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Ancak bireysel değişim olmadan sistemin değişeceğine inanmıyorum. Bugünkü iklim tartışmasında, kendi hayatınızda uygulamadığınız ve örnek olmadığınız sürece çoğu insan söylediklerinizi dinlemeyecektir. Ve herkesin dinlemesine ihtiyacımız var. Yani bazı kişisel değişiklikler yapmak buna değer.

Jeremy Corbyn – İngiltere İşçi Partisi Lideri

Fotoğraf: Sky News

Günümüzde gençler, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte nasıl farklı yaşamak ve çalışmak zorunda kalacaklar?

Küresel kuzeyde farklılıklar ilk önce çok çarpıcı olmayabilir. Ancak tüm fosil yakıtları günlük hayatımızdan hızla çıkarmamız ve toprağın altında bırakmamız gerekiyor. Çoğu politikacının anlamadığı şey bu. Emisyonları azaltmak yeterli değil. Bununla birlikte, küresel güneyde insanlar zaten çok etkilenmiş durumda. Dünyanın birçok yerinde devam eden bir felaket var. Ve bu zaten yüzlerce milyon insanı etkiliyor. Elbette yeşil bir ekonomiye geçmenin birçok faydası olacak. Ancak, bunun her şeyden önce acil bir durum olduğunu – öncelikle yeni yeşil ekonomik büyüme yaratma fırsatı değil – hatırlamamız gerekir. Tamamen yeni bir düşünme tarzına ihtiyacımız var.

Stewart Lee – Komedyen

Fotoğraf: BBC

Sen benim yeni kahramanımsın ve çocuklarıma neler olduğunu açıklamama gerçekten yardım ettin. İnsanlar, çalışmanı baltalamak için sana kişisel olarak saldırdığında nasıl bu kadar sakin kalabiliyorsun?

Bunu bekliyordum. Devam eden iklim çöküşünü tam olarak kavrayamıyorsanız, o zaman ben ve diğer okul grevcilerinin yaptıkları çok garip görünüyor olmalı… ve çoğu insan farkında olmadığından, maalesef beklediğim tepki buydu. Ve bu konuda çok fazla şey yapabileceğimi sanmıyorum. Onları sürekli olarak gerçekler ve savlarla haksız çıkarsam bile, iklim hareketine veya bana saldırmak için yeni şeyler uydururlar. Ancak bence hakaretler ve komplo teorileri ile üzerime gelmelerinin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu herhangi bir savlarının olmadığını kanıtlıyor. Bizi tehdit olarak görüyorlar, çünkü etki alanımız var.

Jane Goodall

Jane Goodall Enstitüsü’nün Kurucusu ve BM Barış Elçisi

Fotoğraf: cpr.org

Jane Goodall Enstitüsü’nün Roots & Shoots programına yaklaşık 60 ülkede her yaştan binlerce genç katılıyor. Yüzlerce grup iklim krizi ile ilgili projeler üzerinde çalışıyor. Gençlerin yürüyüşe ek olarak kollarını sıvayıp harekete geçmesinin önemli olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, ne önerirsin?

Evet, her şey gerekli. Harekete geçmenin binlerce yolu var. Örneğin, ağaç dikmek, çöp toplamak, fark yaratan bir organizasyon veya harekete katılmak ve özellikle yetişkinleri etkilemeye çalışmak ve insanları iktidara baskı uygulamak için harekete geçirmek. Aktivizme evde başladım; önce ailemin ve akrabalarımın alışkanlıklarını ve düşünce tarzlarını değiştirdim.