Godzilla 2 ve İklim Krizi

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

İklim grevcisi Atlas Sarrafoğlu son izlediği sinema filmi ile küresel iklim krizi bağlantısını anlatıyor...

---- Bu yazıda "Godzilla II: Canavarlar Kralı" hakkında SPOILER bulunmaktadır. ----

Merhaba ben Atlas Sarrafoğlu, 12 yaşındayım, iklim aktivistiyim.

Bugün sizlere yönetmenliğinde Michael Dougherty'nin olduğu "Godzilla 2: Canavarlar Kralı" filminin iklim krizi ile olan ilgisini anlatmak istedim. Öncelikle bana köşesini bu yazıyı yazmam için ödünç veren Murat Can Tonbil'e teşekkür ediyorum.

Büyük bir ihtimalle hepimiz Godzilla filminin canice bir korku filmi olduğunu düşünüyoruz.

Fakat bu film, çok özel bir filmdi. Filmin ana konusunu tahmin etmek isteyen var mı? İklim krizi dediğinizi duyar gibiyim. Godzilla, bir canavar ve bunun iklim krizi ile ne alakası var diyebilirsiniz. Ben de filmi izlediğimde inanamadım. Biraz filmden bahsedeceğim.

Godzilla iklim krizine karşı

Daha önceki filminde nükleer silahlara karşı doğanın dengeleyici gücü olarak gördüğümüz Godzilla'yı bu sefer de Titanlar ile birlikte insanların yani bizim başlattığımız ve günden güne kötüye giden iklim krizine karşı mücadele ederken görüyoruz.

Fakat Titanlar olarak adlandırılan bu dev canavarlar çıkardıkları alevler nedeniyle halk tarafından anlaşılamıyor ve tepki topluyorlardı. Filmin başlarında titanlara karşı protesto gerçekleştiren bir grup insanı da bu sebeple bir haber kanalında görüyoruz.

Fakat hükümete bağlı bir kripto-zooloji kurumu olan Monarch'lar Titan'ları kontrol etmek için Orca isimli bir cihaz geliştiriyorlar ancak sonra bu değerli cihaz eko-teröristlerin ellerine geçiyor.

Yıkılan şehirler, yeşeren ağaçlar

Biraz da canavarların iklim krizini geri döndürmek için yaptıkları işleri anlatayım. Bana göre en çarpıcı olay, bir Titan'ın fosil yakıt tesisini yıkması ve sonrasında oradan bir orman çıkması.

Koca koca şehirleri yıkıyorlar ve yerine ağaçlar çıkıyor! Uzun binaları parçalayıp, yerini umut verici ve iç açıcı bitkilere bırakıyorlar.

Enteresan olan, Titanlar insanları da yok ediyorlar. Belki de insanın doğanın en büyük düşmanı olduğunu burada vurguluyor film.

Filmin en önemli noktasına geliyorum. Titanların hepsi iyi olsalar bence film eğlenceli olmazdı. Zaten hepsi de iyi değil.

Üç başlı kötü Titan Ghidorah var. Onun asıl amacı Godzilla'yı yenip tahtına el koymak olmuştur. Bunu radyasyon ile beslenen bir canavara yapmak sanırım biraz zor olabilir.

Benim bir önerim; filmin tüm aksiyon sahnelerini hissetmek için özellikle filmi 4D de izlemeniz.

Filmin ortalarında fark ettiğim başka önemli bir nokta ise; gizli hükümet kripto zooloji kurumu "MONARCH" günümüzde iklim krizinin önünde cesurca duran Extinction Rebellion "Yokoluş İsyanı" ile neredeyse aynı armayı kullanmakta.

Peki biz neyi bekliyoruz?

Aslında bu da filmde kolayca fark edilen bir unsurdur. Doğanın insan tarafından yıkıma uğratıldığı günümüzde durum aslında çok da farklı değil.

Peki iklimi düzeltmek için daha neyi bekliyoruz?

Dünyada bir doğal denge oluşması için illa ki kocaman canavarların gelip insanları ve şehirleri yok mu etmesi gerekiyor?

İlla ki birilerinin korkunç canavarların buraya gelip denge kurmaya çalıştığını size söylemesi mi gerekiyor?

İlla ki bir yerlerin yanıp kül olması mı gerekiyor?

İlla ki ailelerin mi bölünmesi gerekiyor?

Bence gerekmiyor!

Biz Değilsek Kim?

Şimdi Değilse Ne Zaman?