Bayram haftası haber turu

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’nin tatilde olduğu bayram haftasında öne çıkan haberler özellikle iklim değişikliğiyle alakalıydı.

- Küresel ısınmadan haftanın bilançosu: Almanya, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Britanya’da aşırı yağış ve sel felaketlerinde 200 kadar kişi öldü, büyük maddi hasar oluştu; Çin’deki sel felaketinde en az 33 kişi öldü; Hindistan’da sel felaketinde 115 kişi öldü, 90 bin kişi tahliye edildi+

- Filipinler’deki sel felaketinde 15 bin kişi tahliye edildi; Artvin’deki sel felaketinde 37 bina ve konut yıkıldı, 1459 bina hasar aldı; Rize’deki sel felaketinde 6 kişi öldü; Cizre’de 49.1 derece ile Türkiye’nin rekor sıcaklığı ölçüldü; Sibirya ve ABD’de çok sayıda orman yangını çıktı.

- COP26 öncesi en önemli zirve olan Çevre, İklim ve Enerji Bakanları toplantısında G20 ülkeleri iklim değişikliğine karşı ciddi adımlar atma konusunda anlaşmaya varamadı.

- Avrupa’da Delta varyantı nedeniyle covid-19 vakaları hızla tırmanırken Yunanistan, İtalya, Fransa ve Avustralya’da aşırı sağın liderliğinde onbinlerce kişinin katıldığı aşı karşıtı gösteriler gerçekleşti. Yüzlerce kişi çatışmalar sonucu gözaltına alındı.

- Türkiye’de tatile girilirken 15 Temmuz’da 7.304 olan covid-19 vaka sayısı 25 Temmuz’da 14.230’a yükselerek iki kat arttı.

- Tokyo’da olimpiyatlar başladı. Olimpiyatların açılış töreninden önce, organizasyonla bağlantılı 110 kişide covid-19 çıktı.

- Azerbaycan ve Ermenistan arasında cuma günü yaşanan çatışmalar neticesinde bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, üç Ermenistan askeri yaralandı.

- Batı Şeria'da İsraillilerin yasa dışı yerleşim yerlerini genişletme girişimlerini protesto etmek için düzenlenen gösteriye katılan 17 yaşındaki Filistinli genç hayatını kaybetti. İsrail askerlerinin gösteriye müdahalesi sonucu en az 320 kişinin de yaralandığı açıklandı.

- Afganistan hükümeti, yabancı birliklerin çekilmeye başlamasıyla yeniden tırmanışa geçen şiddet olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan etti.

- 23 basın kuruluşu ortak bildiri yayınlayarak ‘yabancı fonlar’ meselesi üzerinden başlayan tartışma ve yasal düzenleme açıklaması hakkında bağımsız medyanın hükümet tarafından düşmanlaştırıldığını açıkladı.

- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye'de Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz'da yayınladığı açıklama ile basına yönelik baskıları kınadı ve “#BasınBayramı kutlayacak hâlimiz yok” dedi.

- Alman Gazeteciler Sendikası, Almanya’da yaşayan 55 Türkiyeli muhalif gazeteciye dair bir infaz listesi olduğunu açıkladı ve yetkilileri harekete geçmeye çağırdı.

- CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarını 4. Kez TBMM’ye taşıdı. '18 sorumun hiçbiri yanıtlanmadı' dedi.

- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) raporuna göre, son 10 yılda 36 ülke içinde Türkiye adalete güvenin ve eğitimden memnuniyetin en hızlı azaldığı ülke oldu.

- Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine son verilen öğretim görevlisi Can Candan için 19 farklı ülkeden üç yüze yakın belgesel sinemacı ve akademisyen uluslararası bir kampanya başlattı.