15 Mart Cuma: İklim adaleti için uluslararası grev

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Gençliğin önderliğinde yürütülen iklim grevi hareketi, herkesi 15 Mart’taki birinci küresel iklim grevine katılmaya çağırıyor.

Fotoğraflar: Açık Radyo

Siyasi protesto hareketinin bu biçimi 2018 Ağustos’unda Greta Thunberg’in haftalık okul grevi eylemleriyle başladı, Greta Cumaları okuluna gitmek yerine yerel hükümet binalarının önünde iklim adaleti talebiyle protestoya girişti.

O tarihten beri hareket müthiş bir ivme kazanarak dünyanın dört bir yanına yayıldı. 15 Mart’ta tüm kıtalardan ve 92 ülkeden binlerce öğrencinin okul grevine katılması bekleniyor.

Amaç iklim adaleti için açık-seçik barışçı bir mesaj vermek ve böylelikle tüm ülkeleri hemen şu anda harekete geçmeye teşvik etmek. Asıl amaç tüm imzacı devletlerin Paris Anlaşması’na uymalarını sağlamak.

Greta’nın çağrısına İstanbul’dan destek veren 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu diyor ki: “Greta Thunberg’e dünyanın dört bir köşesinden öğrenciler destek veriyor. İklim değişikliğinin artık dönülmez bir aşamasında olduğunu biliyorum. Büyüklerin yetmediği yerde geleceğimizi korumak için bizim harekete geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden çocukların birliği ile 15 Mart Cuma günü global olarak yapılacak 'FRIDAYS FOR FUTURE' hareketine dahil olarak sesimizi duyuracağız. 15 Mart’ta Bebek Parkı’nda saat 12’de bekleyeceğim. Gelin Greta’ya desteğimizi gösterelim, kendi geleceğimizi kendimiz talep edelim."

Okul grevine Ayvalık’tan katılan 13 yaşındaki öğrenci Ege Edman ekliyor: “Atmosfere salınan karbon gazı miktarının artmaya devam ettiği bugünlerde bilim bize, kesin olarak dünyanın ısınmasını bir buçuk derecede sınırlayabilmek için hemen, şimdi harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor. Fakat elinde bu konuyla ilgili karar alma yetkisi bulunan insanlar küresel ısınma ile mücadele etmek için hiçbir şey yapmıyor. Bu yüzden ben ve arkadaşlarım sesimizi duyurabilmek ve değişim sağlamak için okul grevi yapıyoruz.”

Muğla’nın Dalyan ilçesinden İstanbul’a Atlas’ın çağrısına destek olmak için gelen 12 yaşındaki Samra da diyor ki: “Hepimiz biliyoruz ki ne Harry Potter ne de Superman bizi kurtarmaya gelmeyecek. Büyük ihtimalle şu anda kitapların içinden dünyayı kirlettiğimiz için bizi yargılıyorlar. Yetişkinler ise kahramanlara inanmıyor ama hep bir kurtarıcı bekliyor. Ama zaman kalmadı, durum acil! Dünya ısınıyor. Dünyanın ısınmasını bir buçuk derecede tutamazsak evimiz yanacak, içindeki bütün kitaplar ve hayallerle birlikte. Greta Thunberg süper kahramanların gerçek olduğunu kanıtladı. Meğer kaslı, pelerinli ya da asalı falan değillermiş. Çocukmuş hepsi. Greta’nın çağrısını duyan milyonlarca dünyalı çocuktan biriyim. 15 Mart Cuma günü dünyayı kurtarmak için okulu kırıyoruz. Bütün super kahramanlar iş başına!"

Daha fazla bilgi için, aşağıda iletişim bilgilerini verdiğimiz uluslararası koordinatörlerimiz ve ulusal temsilcilerimizle temasa geçmenizi ya da bu çağrıya kulak veren gençlerin sosyal medya sayfalarını ziyaret etmenizi rica ederiz.

Türkiye için iletişim:

Atlas Sarrafoğlu

[email protected]

https://www.facebook.com/events/155369425368862/