Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Yakın tarihimizin utanç verici bir sayfası olan Tan Matbaası Baskını'nın 70. yılı nedeniyle Tan Evi'nde açılan “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergiyi konuşmak üzere Tina O'Brien Açık Dergi'de konuğumuzdu.

 

1935 yılında Ali Naci Karacan tarafından kurulan Ahmet Emin Yalman’ın başyazarlığını yaptığı Tan Gazetesi, 1938 yılından 1945’teki Tan Matbaası Baskını’na kadar Zekeriya ve Sabiha Sertel tarafından yönetildi. Tan Gazetesi bu süre boyunca savaş, faşizm ve ırkçılık karşıtı yayınları nedeniyle o dönemde yükselişte olan milliyetçi-ırkçı kesimi rahatsız ediyordu. Gittikçe artan baskılar 4 Aralık 1945’te Tan Matbası’nın yağmalanması ve yakılmasıyla son buldu. Sabiha ve Zekeriya Sertel, yargılandıktan ve beraat ettikten sonra ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar.

Tan Evi’nde, yakın tarihimizin bu utanç verici sayfasının 70. yılında, “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı bir sergi açıldı.

Sergi, Sabiha ve Zekeriya Sertel’in yaşam öykülerinden yola çıkarak, torunları Tina O’Brien ve Nur Deriş tarafından hazırlandı.

Açık Dergi’de sergiyi konuşmak üzere Tina O’Brien konuğumuzdu.

İndirmek için: mp3, 46.4 Mb.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.