Sakatlık ve Sinema: “Bir Arada Film İzlemek Mümkün”

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo’da Sakat Muhabbet programını hazırlayıp sunan Alper Tolga Akkuş Puruli Kültür Sanat tarafından Ankara’da düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’ne katıldı.

"
Sakatlık ve Sinema
 

Sakatlık ve Sinema

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu sene “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” başlığıyla on ikinci kez yapılan Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve dünya sinemasında öne çıkan ödüllü filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile erişebilir olarak sinemaseverlerle buluşturdu.

Festivalde Ulusal Uzun Film ve Kısa Film yarışmalarının yanı sıra, "Parmak İzi" bölümünde Jørgen Leth filmleri, "Kaleydoskop" seçkisinde dünya sinemasından ödüllü yapımlar, "Oditoryum" bölümünde sesin etkilerine odaklanan filmler, otizmli dostu gösterimler ve küçük sinema meraklılarına yönelik stop motion atölyeleri yer aldı.

Alper Tolga Akkuş, EEF’te festival müdavimi Fedakar Özdemir’le, işaret dili tercümanlığı yapan Berrak Fırat ve festival juri üyeleri yönetmen Somnur Vardar, sinema yazarı Evrim Kaya, akademisyen Ali Karadoğan ve yönetmen ve yapımcıBerat İlk’le festivalin erişilebilirliği ve filmler üzerine konuştu. 

(Festival yönetmeni Kıvanç Yalçıner’le Sakat Muhabbet programında yaptığımız söyleşiyi buradan dinleyebilirsiniz.) 

Ayrıca Engelsiz Filmler Festivali 2024 programında yer alan Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nın kazananlarına verilecek ödül heykelcikleri Ankaralı heykeltıraş Hayri Şengün tarafından tasarlandı.

"

13 Haziran akşamı yapılan kapanıştöreninde ödüller sahiplerini buldu. Seyirci Özel Ödülü'nde seyirciler oylarını Braille alfabesi ile basılan pusulalarla kullanabildi. 

Ulusal Uzun Film YarışmasıJüri ÖdülüYurt (Yönetmen: Nehir Tuna)
 
Ulusal Uzun Film YarışmasıEn İyi YönetmenAslı Özge (Kara Kutu)
Ulusal Uzun Film YarışmasıUmut Veren YönetmenBüşra Bilginer (Kıyıda)
Ulusal Uzun Film YarışmasıSeyirci ÖdülüYurt (Yönetmen:Nehir Turna)
Kısa Film YarışmasıEn İyi FilmHer Gün Biraz Daha Kolay (Yönetmen: Çağıl Bocut) 
Kısa Film YarışmasıEn İyi YönetmenShahrzad Ebrahimi (Zilden Sonra) 
Kısa Film YarışmasıEn İyi SenaryoMaryam Khodabakhsh (Örümcek-Kadın)
Kısa Film YarışmasıJüri Özel ÖdülüAnaMorfoz (Yönetmen: João Rodrigues)
Kısa Film YarışmasıSeyirci ÖdülüOtuz Saniye (Yönetmen: Ivan Sosnin)