Praksis 'uslanmadı': Çocuk ve Doğa Şarkıları Albümü "Gökyüzü Kimin?" Çıkıyor

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Boğazpınar'da HES Karşıtı mücadele sırasında, "HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına" adlı doğaçlama parçası nedeniyle hem Praksis Müzik Kolektifi, hem de şarkıyı söyleyen çocuklar yargılanmıştı. Praksis Müzik Kolektifi boş durmadı. Yeni bir albüm hazırlayan ekip bu kez yine çocuklarla birlikte "Gökyüzü Kimin?" diye soruyor. 

Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

Mersin Tarsus'a bağlı Boğazpınar'da HES karşıtı mücadele* sırasında kurdukları çocuk korosunun söylediği "HES Yapma Boşuna Yıkacağız Başına" parçasıyla çocukların sanık konumunda olduğu koronun yaratıcısı Praksis Müzik Kolektifi boş durmadı ve çocuklarla çalışmaya devam etti. Ekip 15 Nisan'da "Çocuklar İçin Doğa ve Ekoloji" parçaları içeren albümü yayınlamaya hazırlanıyor. Albümün adı ise çocuklara 'soru sorduruyor': Gökyüzü Kimin?

Kolektiften Serdar Türkmen "Çocuk şarkıları 'Ilgaz Anadolu' düzeyineden öteye gitmezken, yeni şarkılar yaratmak gerekiyor" diyor. "Gökyüzü Kimin?"in tüm hakları ise şirketler yerine, halka ait. Ekip "halk sponsorluğu" kavramını kullanarak hem çocuk şarkıları hem de albüm dünyasına nanik çekerek dinleyicilerine başka bir dünyanın kapılarını aralıyor. 

Gökyüzü Kimin?'den bir parçayı ise ilk kez Açık Dergi'de dinledik: Çekirdeksiz Domates 

*İyi bir haber:
Boğazpınar HES 5 yıllık mücadele sonrasında durduruldu.