Onur Haftası Yanıt Üretmeye Çağırıyor: Aramızda Ne Var?

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye'de -dile kolay- 25. yılını geride bırakan Onur Haftası 19 Haziran'da başladı ve  25 Haziran'a kadar sürecek. Yılın teması: "Aramızda Ne Var?" Dolayısıyla herkesin kendine özgü yanıtları biraraya geliyor.  Yatay, hiyerarşisiz ve açık çağrıyla örgütlenen bu çok etkinlikli haftayı, düzenleme komitesinden Haziran Düzkan anlattı. 

Açık Dergi: 20 Haizran 2017: Onur Haftası Soruyor: Aramızda Ne Var?
 

Açık Dergi: 20 Haizran 2017: Onur Haftası Soruyor: Aramızda Ne Var?

podcast servisi: iTunes / RSS

Onur Haftası'nın bugüne kadar sürebilmiş olması iki durumu ortaya koyuyor; Bir Türkiye'deki kadın ile LGBTİ hareketlerinin en kestirme tabiriyle söylersek mücadele inadı, iki; bu haftanın kendisini LGBTİ+ olarak tanımlayan ya da tanımlamayan herkesi sokağa birlikte çıkardığı gerçeği, bir nevi asgari müşterekte buluşmaya vesile olduğu gerçeği. 2013 yılından itibaren gözle görülür bir biçimde kalabalıklaşan Onur Yürüyüşleri ise bunun en somut kanıtı gibi gözüküyor.

2013'te temasına "Direniş" diyenler "Nerdesin Aşkım, Burdayım Aşkım" sloganıyla sokaktaydı. Soruları ve cevapları ile yanyana duran bu hareketin, 2014 yılında polis önceki yıl sokakta gördüğü yaklaşık 100 bin kişinin etkisiyle olacak ki katılımcıların "Temas" etmesine ilk kez izin vermedi. Ver elini biber gazı, ver elini TOMA suları. 

2015'te "Alışın Her Yerdeyiz" temasıyla düzenlenen haftada Taksim'in yeniden gaz bulutuna dönüşmesi tesadüf değil belki bu yüzden. Alperen Ocakları'nın "Onları yürütmeyiz" tehdidi de işte bu yasaklamaların arkasında geldi. Şimdiye kadar bu yürüyüşleri belki de ciddiye almayan yerel yönetimler ve emri verenler, 2016'da "Örgütleniyoruz!" diyenlerin yürüyüşünü Valilik eliyle yasakladı. Sanırım farketmez ama 2017'nin ilk tehdidi de savruldu bu arada. Olsun. 

Türkiye'nin bir arada yaşama dair umudunu kaybetmeyenlerini bu yürüyüşte görmek, gitmek isteyip gidemeyenleri de hayıflanırken duymak muhtemel. Sahi, ne var ki bizim aramızda?

 

*Onur Haftası Etkinliklerini buradan takip edebilirsiniz: http://tr.prideistanbul.org/anasayfa/