Haftasonu Güncel Sanat, Sinema ve Müzik Etkinlikleri, Kitap Köşesi'nde Vergiler ve Ödüller, Üçüncü Mekân'da ÇEKÜL ve Mazruf'ta YODİVİKİ

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de 21 Aralık akşamı neler var?

Ingmar Bergman (Le Figaro)

Bu Köşe Kitap Köşesi var bu akşam. Gazete ve dergilerin, elektronik ortamdaki satışına getirilen vergi zammı tabi ki Ceyhan Usanmaz manşeti. Ve Cuma akşamlarına özel Duygular Sözlüğü yayını yine bir saatlik yayının içinde. Arada 71 doğum yıldönümüde üstad Paco de Lucia’dan bir kayıt sunacağız size.

İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren kütüphaneleri, çalışanları ve kullanıcıları ile konuştuğumuz; Sevil Sarp’ın hazırlayıp iki haftada bir Cuma akşamları sunduğu Üçüncü Mekan’da konuğumuz, ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezi Koordinatörü Ayşen Özarslantürk. Anadolu araştırmaları, Sinan'a Saygı, kent arşivleri ve Prof.Dr. Metin Sözen Arşivi üzerine konuşacağız.

İstanbul güncel müzik sahnesinin arka planının değerlendirmek üzere Murat Mrt Seçkin’in Audioban ekibiyle bu yayın döneminde Dergi’de başlatıığı Mazruf bölümünde ise yeni faaliyete geçen sesli içerik platformu YODİVİKİ konuşuluyor, Göksenin Göksel ve Deniz Koloğlu, Murat’ın yokluğunda Eray Düzgünsoy ve Hatice Arıcı’nın sorularını yanıtlıyor.  

Haftsonu güncel sanat çevresi hareketli 100’e yakın yeni müzin güzel sanatlar öğrencisinin işlerinin sergilendiği BASE bu haftasonu görülebilecekken, pek çok kişisel serginin açılışı da önümüzdeki haftasonuna denk geliyor: Dirimart’ta Jorinde Voigt Immersive Integral serisi, Pilot Galeri’de Gökhan Gökseven’in Tepede Bir Ev ilk solo sergisi, OrjinSanat’ta farklı disiplinlerden sanatçıların işlerini şehir ve beden arasındaki ilişki üzerinden bir araya getiren karma Poltergeist sergisi ve diğerleri yayında.

Tekinsiz Filmler Seçkisi Vault 34’te haftasonu boyunca 60’lı ve 70’li yıllardan bir seçki sunuyor,  Pera Müzesi’nde Bergman seçkisi de son haftaya giriyor. Bu arada aylık Sinema Dergisi Altyazı da yılın en uzun gecesinde yani bu gece Beyoğlu’nda bir parti veriyor.    

Borusan Müzik’te Uruk ve David Chalmin performansları bu gece ardarda gerçekeleşecek yarın akşam da Labeque kardeşilerin Minimalist Dream House etkinliği var. Bu haftasonu Omar Souleyman bir kere daha İstanbul’lu izleyicisi ile buluşurken, Zebercet Kafe’de Bajar’ın da bir konseri var.

Ayrıntılar Kent Takvimi’nde.