Evrensel Deneyimimiz: Kapatılma ve Hapsedilme

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Antoine Bougeard tarafından gerçekleştirilen ve Açık Radyo'nun da kurumsal destekçilerinden olduğu Panoptisme, hapishane, savunuculuk ve aktivizm alanlarında Türkiye’de ve Fransa’da yürütülen üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Bir ses yerleştirmesi, bir zaman-mekan yolculuğu önerisi. Açık Dergi'de Antoine Bougeard'la yaptığımız mülakatın sonunda, radyo yayınına özel hazırlanmış ve "hapishane girişinde üst aramasını" anlatan bir ses kompoziyonu da bulacaksınız.

Açık Dergi: 16 Şubat 2017: Panoptisme
 

Açık Dergi: 16 Şubat 2017: Panoptisme

podcast servisi: iTunes / RSS

Antoine Bougeard tarafından gerçekleştirilen ve Açık Radyo'nun da kurumsal destekçilerinden olduğu Panoptisme, hapishane, savunuculuk ve aktivizm alanlarında Türkiye’ve Fransa’da yürütülen üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Bir ses yerleştirmesi, bir zaman-mekan yolculuğu önerisi.

Bayrampaşa ve St. Anne (Avignon) hapishanelerinde tutulanların anılarını karşılaştırmak üzere, Türkiye ve Fransa'dan yedi eski-tutuklu ile yapılmış mülakatları kullanan bu ses işi, soyut-minimal görsel müdahaleleri ile ziyaretçileri hapishane ve kapatılma deneyiminin ta içine çekerken; beden-zihin bütünlüğünün kapatılma yerlerinde maruz kaldığı, en basit tabiriyle, deformasyonu, aslında şiddeti, hayal gücü ile inşa etme imkanı veriyor.

Serginin İstanbul ömrü kısa oldu (Tütün Deposu'nda 5-19 Şubat arası), şimdi sıra Fransa'da Paris, Avignon ve Marsilya'da.

Antoine Bougeard'la yaptığımız mülakatın sonunda, radyo yayınına özel hazırlanmış ve "hapishane girişinde üst aramasını" anlatan bir ses kompoziyonu da bulacaksınız.

İyi dinlemeler.