“Etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum"

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Doğaya Güç Kat Projesi kapsamında geçtiğimiz hafta sonu İzmir’de 80 STK bir araya geldi. Açık Radyo programcılarından Aytaç Timur, Doğa Araştırmaları Derneği’nden Mert Ardar ve Güler Bozok’la projenin ve çalıştayın ayrıntılarını konuştu.

Doğaya Güç Kat Projesi kapsamında geçtiğimiz hafta sonu İzmir’de 80 STK bir araya geldi.
Etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum
 

Etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum

podcast servisi: iTunes / RSS

Yasaların, sivil toplum örgütlerine verdiği bir hak var: İl av komisyonları, sulak alan komisyonları ve havza yönetimi komisyonlarında bulunup, söz alarak, kararlara dahil olmak. Ancak Türkiye’nin sadece 13 ilinde bu komisyonlara bir sivil toplum temsilcisi bulunuyor. Bu sayıyı artırmak için Doğa Araştırmaları Derneği’nin öncülüğünde Avrupa Birliği desteğiyle yeni bir ağ kuruldu: Doğaya Güç Kat

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçen proje kapsamında geçtiğimiz hafta 80 sivil toplum örgütü ve 130 temsilcinin katılımıyla İzmir'de bir çalıştay organize edildi. Yerel yönetim süreçlerine katılmak için gereken teknik ve hukuki bilginin sivil toplum paydaşlarına aktarılmasına yönelik bu çalışma kapsamında, ağın ana gövdesini oluşturacak iç tüzük de kaleme alındı. Temel değerler ve ağın iskeletini oluşturacak yapılar kuruldu. Ağ, Türkiye’yi sekiz bölgeye ayırarak işe başladı. Böylece ağ paydaşlarının kısa mesafelerde görüşerek, bilgi paylaşımı ve dayanışmasının önü açıldı. 

Doğa Araştırmalı Derneği’nden Güler Bozok ve Mert Ardar ile konuştuk. Bu sürecin yürütücüsü ve yoğun emek veren kişiler olarak ağın geleceğini, beklentilerini ve planlarını sorduk.