Bağımsız kampüs deneyi: Arkhé

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İlksen Mavituna, akademisyen Ferda Keskin'le, Şirince'de "okulun renksizliğinden uzakta" faaliyete başlayan Arkhé Yaz Okulu'nu anlatıyor. 

Türkiye’nin bağımsız Sosyal ve Beşerî Bilimler kampüsü Arkhé'den bir görünüm.
Arkhé Projesi
Bağımsız kampüs deneyi: Arkhé
 

Bağımsız kampüs deneyi: Arkhé

podcast servisi: iTunes / RSS

Arkhé Projesi, 2014 yılında bir grup gönüllü öğrencinin Şirince'de bir araya gelmesi ile başlıyor. 

O günden bu yana, önce Nesin Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi tesislerinde şimdi ise kendi inşa ettikleri ve yine Şirince’de bulunan mekanlarında onlarca yaz okulu ve çalışma grubu organize ettiler. "Benzer ilgi alanlarına sahip ve kendini entelektüel olarak tanımlayan insanları bir araya getirdikçe ortaya yeni arkadaşlıklar ve yeni işbirliklerinin çıktığını görmekten büyük keyif alıyoruz" diye belirten ekip amaçlarını web sitelerinde şöyle izah etmiş:

Amacımız, Türkiye’de bulmakta güçlük çektiğimiz serbest düşünce ortamını, akademik derinleşmeyi, ve sosyalleşmeyi sağlamak. Felsefe, siyaset, ekonomi, tarih, bilgisayar felsefesi, yapay zeka, hukuk, estetik gibi birçok konuya el attık. Bütün bunları üniversite sıkıcılığından uzak, ferah ortamlarda ve eğitim kalitesini en yüksekte tutmayı hedefleyerek gerçekleştiriyoruz.

Açık Dergi'de Arkhé 2021 Yaz Okulu'nun katılımcı ve düzenleyicilerinden akademisyen Ferda Keskin'le bir araya gelerek Arkhé'de olup bitenleri ve bu "alternatif kampüs" alanının muazzam potansiyelini değerlendirmeye çalıştık.