Açık Dergi Nisan 3

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a
Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

Ülkü Tamer ve 100 Kadın 100 Replik; Açık Dergi'de bu akşam iki özel dosyamız var:

- Şair Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018 yılında aramızdan ayrıldı. Bu akşam şairinden bizzat çok sevdiğini belirttiği Alleben'in Düzüne türküsünü dinleyip, kısaca Tamer'in bir ses kaydına kulak verecek ve Ahmet Kaya yorumuyla Gül Dikeni'nin duyacağız: “Uçakları nedeyim / Gökkuşağı gönder bana / Senin olsun süngülerin / Gül dikeni yeter bana…”

- Ardından 2 Nisan 2018 sabahı Kenter Tiyatrosu'nda gerçekleşen 100 Kadın 100 Replik etkinliğinden seslerimiz olacak. Etkinlik diyoruz ama söz konusu bir protesto. Tilbe Saran'ın çağrısıyla bir araya gelen 100 kadın, Meclis’te kadın oyuncuların İsmail Kahraman'ın talimatıyla sahneye çıkmasının engellenmesini 100 replikle Kenter Tiyatrosu'nda protesto etti. Çoğunluğunu sanatçıların oluşturduğu farklı meslek gruplarından kadınlar yaşananları tiyatro oyunlarından repliklerle protesto etti. Ses kayıtlarını Açık Dergi'nin podcast arşivinde bulabilirsiniz.

 

Bu akşam Dergi'de ayrıca iki de köşemiz var.

- Saat 7'de yayına giren Yararlı Sanat Arşivi yayınında Onur Yıldız, Kein Mensch ist illegal hareketinden ilham Pınar Öğrenci ile sanat-göç ilişkisini değerlendirirken,

-Yazarlar ve ilhamlarını konu ettiğimiz Dünyayı Okumak bölümüde Aytaç Timur Müjde Alganer ile Ruj isimli öykü kitabını konuşuyor.