Açık Dergi: Kent, Kitap Köşesi, Çiçek Dağı, Zîn, Fransız Öpücüğü

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Haftanın son yayınında Kent Takvimi,  Bu Köşe Kitap Köşesi, Zîn ve Fransız Öpücüğü ve yanı sıra Çiçek Dağı yayında. 

Haftasonunda tek tük etkinlikleri sıraladığımız kısa Kent Takvimi'nin ardından Ceyhan Usanmaz. Bu Köşe Kitap Köşesi’nde K. Leguin’in Nine Lives’ının ve Orwell’in Hayvan Çiftliği’nin televizyon uyarlamaları ve New York Halk Kütüphanesi’nin instagram üzerindeki yeni kütüphanesi “insta-novel” teşebbüsü var.

İkinci yarım saatte ise Çiçek Dağı burada. Öncesi ve sonrasıyla 1968 yılının Avrupa ve Amerika dışında kalan dünyadaki müzikal yansılarını sunduğumuz, özel Çiçek Dağı yayınında bu hafta Afrika kıtasında olup bitenlere bakıyoruz. 1964 tarihli bir Nina Simone kaydı Mississipi Goddam, 1966 yılında Orlando Julius & His Aces'tan Ise Owo, Phyllis Dillon'dan bir rocksteady klasiği 1967 yılından Perfidia ve Hendrix ile (the Last Poets'ten) Lightnin' Rod ortak kaydı Doriella du Fontaine.

19:00 itibariyle ise Mehmet Said Aydın canlı yayında bizlerle. Zîn ismini taşıyan iki haftalık bölümümüz de Said “Bela Bartok üzerine konuşuyor; Bartok'un türkiye'ye gelişi, ilk derleme faaliyetleri, ilk iki seyahatinde yaşananları anlatıyor.

Fransız Öpücüğü’nde Devrim Özkan, her ayın son Cuma’sında olduğu gibi, son dönem Fransız kayıtlarından örnekler dinletmekte.

 

Açık Dergi'nin kaçırdığınız bölümlerine Kayıt Arşivi'nden ulaşabilirsiniz.