Açık Dergi: Bir Metafor Olarak Toprak

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a
Açık Dergi: Bir Metafor Olarak Toprak - Bir İç Mekan Bahçesi sergisi
 

Açık Dergi: Bir Metafor Olarak Toprak - Bir İç Mekan Bahçesi sergisi

podcast servisi: iTunes / RSS

Sibel Horada’nın kişisel sergisi Bir İç Mekân Bahçesi, bu Pazar (30 Aralık 2018) sona eriyor.

Horada'nın sergisi Tütün Deposu’nun giriş katında kurduğu bir düzenek içerisinde gerçekleşecek kompost süreci ve ürettiği toprak etrafında şekilleniyordu. Toprağın sağaltıcı canlılığı, kendini yenilemekle kalmıyor, duvarda filizlendirilen, köklenen bitkilerin doğaya dönebilmeleri için bir zemin oluyor.

Sergi süresince doğranan günlük gazeteler bir yandan kompost sürecine katkıda bulunurken bir yandan da atölye çalışmalarıyla saksı haline getirilerek, kompost toprağı ve duvardaki bitkilerle bir araya gelecek; böylece bitkiler sergi sonunda mekândan dışarı çıkmaya ve ekilmeye hazır olacaklar. Sıklıkla ölümle özdeşleştirilen toprağın içinde barındırdığı canlılığı, dönüşümünün gerektirdiği zamanı ve itinayı hem fiili hem de mecazi olarak ele alan sergi bir yandan güncel halet-i ruhiyemizin hızla ilişkisini sorguluyor, bir yandan da yavaş ama esaslı bir toplumsal kültivasyon mekânı haline gelen Depo’yu selamlıyor.

Sibel'le, sergi sürecin beslenip gelişen kompost toprağının katılımcılara dağıtılacağı kapanış etkinliği öncesi bir araya geliyoruz.