Açık Dergi Ağustos 30 - Çiçek Dağı & Çekiç

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Çiçek Dağı turunda Afrika ve 68 dosyasını ilk bölümüyle, Beraber ve Solo Ahkamlar'da Çekiç temalı müzikler, bu akşamın yayınında sizlerle.

Kent'te etkinliklerin yokluğunda Ağustos ayına bolca müzikle geçirme fırsatı elde ettik.

1968 yılının Avrupa ve Amerika dışında kalan dünyadaki müzikal yansılarını sunduğumuz, özel Çiçek Dağı yayınında bu hafta Afrika kıtasında olup bitenlere bakacağız.

60'lı yıllar Afrika'nın kimi ülkelerinde müzikal açıdan çok yoğun, özellikle Etiyopya ve Nijerya'da müzik sahnesinin geliştiği bu yılların meyveleri 60'lı yılların sonu ve 70'li yıllar boyunca üretilen plaklarda karşımıza çıkıyor. Son yılda uluslararası çapta Afrika müziğine duyulan ilginin giderek artış, Sublime Frequencies, Analog Africa, Sahel gibi plak şirketlerinin yoğun emeğiyle ortaya çıkan resim çok sesli ve çok renkli. Afrika küresel müzik akımlarını hep açık kalmakla beraber, kendi ritmini ve danslarını da söz konusu 60 ve 70ler boyunca tüm dünyaya duyurmuş. Çiçek Dağı'nda bu devasa külliyattan seçme iki liste ile 94.9 frekansındayız.

Bugün halen sahnelerde olan Etiyopyalı üstat Mulatu Astatke'nin meşhur parça Yegelle Tezeta'nın 69 yılından bir kayıtla başladığımız tur, Ghana'lı şair ve müzisyen Gyadu Blay Ambolley'den Sikape kaydıyla devam edecek. 73 yılında bir toplama albüme girerek ölümsüzleşen bu kayıt, 60'lı yılların sonunda müzik hayatına başlayan Ambolley'den bir proto-rap ve soul parçası. Ardından Çiçek Dağı'nda önce  Nijerya sonra da Gine'ye geçeceğiz.  The World Ends isimli Nijerya müziği derlemesinden ilk parça; the Hygrades'den bir afro-rock örneği Somebody's Gonna Lose or Win, Gine'den konuğumuz ise halen sahnelerde olan bir başka isim Bembeya Jazz. Kült afro-pop/jazz orkestrasından Waraba isimli kayıtla, Çiçek Dağı'nın Afrika bölümü sizlerle.