Açık Dergi: 28 Ağustos

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi Your Queen is Reptile isimli Sons of Kemet albümüyle başlıyor, yani haftanın albümüyle. Rastafaryan Nyanbinghi ritmiyle açılan parça My Queen is Nanny of Maroons. Lon yedinci yüzyıl Jamaika'sına kölelik yapmak için getirilen Ghana'lı Maron halkının kurtarıcısı Kraliçe Nene'ye adanmış bir parça. Dergi ardından Kent Takvimi'nde kısa notlar ve geçtiğimiz hafta 65 yaşında yitirdiğimiz Turgut Berkes'ten kayıtlarla sürüyor. Berkes, 2000 yılında yayınladığı Kara Kutu albümüyle, Türkiye'de rock müziğin kült isimlerinden biri olmuş ve o günden bu yana kendi ismiyle bir derli toplu albümde yayınlamamış olsa da, 90'lı yıllardan itibaren Moğollar, daha sonra Pentagram, Sibel Tüzün gibi grup ve müzisyenlere kimi zaman söz vermiş kimi zamansa enstrümantal katkılarda bulunmuştu. Dergi'de (Çarşamba akşamki konserleri öncesi) Pentagram'dan Lions in a Cage, Moğollar'dan Yürüdük Durmadan ve en nihayetinde Kara Kutu'dan İçimizdeki Dünya dinlediğimiz Turgut Berkes parçaları oluyor. Müzisyen hakkında daha detaylı bilgi için, Murat Meriç'in son bir haftada kaleme aldığı iki yazıya göz atmanızı salık veririz.

Dergi'de bu Salı akşamı ayrıca iki köşemiz birden var

Göçmenin Müziği Müziğin Göçü'nde Evrim Hikmet Öğüt akademisyen Sezgin İnceel’le söyleşide; çift dilliliğin müzik üzerine etkisini konuşacaklar.

Yazarlar ve ilhamlarını konuştuğumuz Dünyayı Okumak'ta ise Aytaç Timur, Ayrıntı Yayınları editörü Ömer Faruk'la bir araya gelip chiviyazıları'ndan çıkmış ve derleyeni olduğu  “Dışarıdan Düşünmek: Deleuze ve Guattari Perspektifinden Felsefe, Siyaset ve Sanat Yazıları[ndan]" hareketle iki haftalık sohbete başlıyor.

Açık Dergi'nin kaçırdığınız tüm köşelerini, podcast kanallarından baştan dinleyebileceğiniz hatırlatalım.