Açık Dergi 16 Mayıs: 68 ve Düşüncesi, Politik Şarkılar ve AKM Günleri

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de '50. Yılında 68 ve Düşüncesi Sempozyumu'nu takip etmeye devam ediyoruz. Mimar Sinan Üniversitesi'nin Bomonti Yerleşkesi'nde 15-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleien buluşmadan bu akşam üç kısa mülakat aktarıyoruz sizlere:

-Türkiye’de grafik sanatının öncü isimlerinden Sadık Karamustafa, 68’in Akademi’deki mirasını değerlendiriyor. Boykotlardan DOMUS sergisine, bir gelenek var mı? Kaldı mı?

- Ardından Osman Erden'e mikrofon uzatıyoruz: Erden New York’ta 68 yılında kurulan AWF - Sanat Emekçileri Koalisyonu’nu ve mirasını anlatıyor.

- Ve nihayet Zeki Coşkun'la beraber etkinliğin organizasyonunda yer alan felsefeci Ali Akay bizlerle olacak. 68'i nostaljinin ötesinde düşünmek; hareketin Daniel Cohn-Bendit mirasıyla ekoloji ve ulusaşırılıkla bağı üzerine önemli notlar bırakacak Akay yayında.

Dostumuz Evrim Altuğ'a çok teşekkür ederiz.

Saat 19:00 itibariyle de Oyun Kazanı ve Çıplak Ayakla Dans, özel dosyalarıyla yayında!

Sevil Tufan ve Barış Arman'ın hazırladığı ve on beş günde bir müzikal oyunlardan örneklere yer verdikleri bölümümüz Kazan Dairesi'nde Politik oyunlarda şarkılara bakıyoruz. Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare'den örnekler var. 

Çıplak Ayakla Dans'ta ise Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan, bu hatfa AKM dosyası açılıyor: "Atatürk Kültür Merkezi'ni dansçıların koreografların gözünden dinleyelim dedik; orda izledikleri bir dans gösterisi, sahneledikleri bir oyun, prova yaptıkları alanlar ve benzeri hatıralar". Bu bölümde   Şebnem Selışık Aksan ve Emre Koyuncuoğlu ses kayıtlarıyla konuk olan isimler

"Şebnem Hoca AKM'nin ilk kuruluş döneminin bir tablosunu çizip büyük AKM yangınından bahsediyor. Emre Koyuncuoğlu ise AKM'nin 90 larındaki ortamından, gösterileden, sahnelerinden, mimarisinden".

Radyonuz açık kalsın!