"12 Aralık'ta Kırmızı Çizgilerimizi Çiziyoruz"

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Paris İklim Zirvesi’nde resmi görüşmelerin son günündeyiz. Zirveden çıkan nihai metin ne olursa olsun, yarın (12 Aralık’ta) Paris’te saat 12:00’de başlayacak "Kırmızı Çizgiler" başlıklı büyük bir eylem duyuruldu. Bugün Ömer Madra Açık Dergi’ye bağlandı hem bu eylem hakkındaki ayrıntıları hem de bugün itibariyle hemen hemen nihai şeklini alan sonuç metni hakkındaki yorumları iletti.

"12 Aralık'ta gel, son sözü söyle."

Paris İklim Zirvesi’nde resmi görüşmelerin son günündeyiz. Zirveden çıkan nihai metin ne olursa olsun, yarın (12 Aralık’ta) Paris’te saat 12:00’de başlayacak "Kırmızı Çizgiler" başlıklı büyük bir eylem duyuruldu.

Sabah da, Patti Smith, Thom Yorke, Naomi Klein Vandana Shiva gibi isimlerin bir arada bulunacağı, tüm dünyayı  “bilim insanlarının kırmızı çizgilerine”, iklim değişikliği nedeniyle yerinden yurdundan olan ve hayatını kaybedenlere ve Paris Katliamı’nda hayatını kaybedenlere saygıya çağıran bir toplantı da yapılacak.   

Çağrıda özet olarak, "Biz sadece sıradan vatandaşlarız. Bilim insanlarının çizdiği kırmızı çizgilere, ve iklim değişikliği nedeniyle hayatlarını kaydebenlere ve kaybedecek olanlara saygımızı göstermek ve bunu bütün dünyadan talep etmek için toplanıyoruz. Çünkü, biz, çocuklarımız ve onların çocukları bu saygıyı hakediyor," deniyor.

Toplantının çağrı metninin tamamı şu şekilde.

Bugün Ömer Madra Açık Dergi’ye bağlandı hem bu eylem hakkındaki bazı ayrıntıları hem de bugün itibariyle hemen hemen nihai şeklini alan sonuç metni hakkındaki yorumları iletti.

İndirmek için: mp3, 15 Mb.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.