Metaverse ile 'Cesur Yeni Dünya'

-
Aa
+
a
a
a

Metaverse, geleceğe dair neler vaat ediyor? Teknolojik altyapısı hazır mı? Nasıl girilir, neler yapılabilir? İstanbul'un sanal dünyada emlak piyasası ne gösteriyor? Teknoloji yazarı Hayri Cem ile Metaverse serimizin ikinci ve son bölümünde konuşuyoruz. 

Metaverse parselli İstanbul haritası
Metaverse ile "Cesur Yeni Dünya"
 

Metaverse ile "Cesur Yeni Dünya"

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen hafta Metaverse serisinin ilk programında bu teknolojinin temel kavramlarından ve öncül bir platform olarak "Second Life" deneyiminin şimdiye dek bize gösterdiklerinden söz etmiştik.

Bu hafta Metaverse platformlarının pratik olarak hangi aşamada olduğu, mevcut teknolojinin ne şekilde gelişmesinin beklendiği, sanal dünyaların bizlere nasıl bir gelecek vaat ettiği gibi konuları ele alıyoruz.

İstanbul sanal emlak piyasasındaki faaliyetlerden söz ediyoruz.

-- / --

Önce, konuğumuz Hayri Cem'in bu sorulara cevap aradığı son iki yazısını paylaşalım:

  1. "Hoşgeldin Metaverse"
  2. "Metaverse'e nasıl girer, neler yapabilirim?"

-- / --

Öyle görünüyor ki Metaverse platformları şu anda teknolojik olarak vaat ettiği geleceği sağlayacak durumda değiller.

Metaverse dünyasında gezinmek için gereken cihazlar istenilen seviyede değil. Ayrıca ilk adım için epey yüklü bir para da gerekiyor.

Öte yandan, bu aşamada bile Metaverse'ün hayli heyecan yarattığını, örneğin bazı platformlarda kısa zamanda büyük kazanç sağlayacağı düşüncesiyle İstanbul'un sanal emlak piyasasında büyük alımlar yapıldığını görüyoruz.

Metaverse'ün yakın gelecekte hepimizin ciddi zaman, emek, ve para ayırdığı bir "yeni dünya" haline gelmesine şaşırmamalıyız.

-- / --

Mali açıdan Metaverse hangi kullanıcılara ne kazanç sağlayacak, bunu bilmiyorum. 

Ama Metaverse platformu geliştiren şirketler arasında öne geçmek, hatta bir tekel oluşturmak için kıyasıya bir mücadele var. Kimi şirketlerin bu teknolojiyle büyük paralar kazanacağı görülüyor.

Yine T24 sitesi yazarlarından Füsun Sarp Nebil, konunun mali tarafına dikkat çektiği bir yazısında Metaverse'ü, Facebook şirketi için başat gelir kaynağı olacak bir "can simidi" olarak nitelemiş.

-- / --

Şurada da eski Facebook, yeni Meta şirketinin büyük paralar vererek hazırlattığı ve geçenlerde ABD'de televizyonlarda yayınlattığı "Eski Arkadaşlar, Yeni Keyifler" başlıklı bir video-reklam var. Hedeflenenin aksine, ben çok manidar buldum:

[Videoya dikkatimi çektiği için Dr. Emrah Irzık'a teşekkür ediyorum.]

Bu animasyondaki hikaye biraz mazeret bildirirken suçunu itiraf etmek gibi olmuş.

Videonun altındaki şu izleyici yorumu da bence buna işaret ediyor:

"We destroyed your world, so you could come play in ours.” ~ Meta

('Dünyanızı yok ettik, siz de gelin bizim dünyamızda eğlenin.')

-- / --

Burada, günümüzde hep karşılaştığımız bir sorun daha karşımıza çıkıyor.

Yeni teknolojilerle farklı bir yeni dijital dünya sözü veren şirketler, hepimizin hayatını tek elden kontrol etme potansiyeline sahip.

Ve bu konuda teknolojik gelişmeler hep kamusal kavrayışın ve yasa koyucuların ön alması gereken hukuki düzenlemelerinin bir (ya da birkaç) adım önünde gidiyor.

Bu yüzden, analogdan dijitale doğru dönüşmekte olan dünyamızın ne yöne gittiğine kayıtsız kalma lüksümüz yok kanısındayım.

-- / --

Böylece, Metaverse serimizi şimdilik noktalıyoruz.