İnsanlarda bağışıklık sistemi koronavirüse nasıl tepki veriyor? Ufukta başka salgınlar olabilir mi?

-
Aa
+
a
a
a

Açık Bilinç'te geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Prof. Dr. Selim Badur'la insanlarda bağışıklık sisteminin koronavirüse verdiği tepkinin yanı sıra salgının sonlanması dair ne beklememiz gerektiğini konuştuk.

Açık Bilinç: 24 Mart 2020
 

Açık Bilinç: 24 Mart 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen hafta, Prof. Selim Badur, Koronavirüs'ün özelliklerini, Viroloji çerçevesinde anlatmıştı: Koronavirüs ne tür bir organizmadır, bakterilerden ne farkı var, nasıl enfekte eder?

— / —

Bu hafta, ani İmmünoloji çerçevesinde, virüsün hedefindeki insan bedeninin bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığı ve bunun salgının seyrini nasıl yönlendireceği üzerine odaklanacağız. Aşağıdaki gibi sorulara yanıt arayacağız:

• Bağışıklık sistemimiz, zararlı olabilecek yabancı unsurları nasıl ayırt ediyor, koronavirüse nasıl cevap veriyor?

• Enfekte olmak ile hasta olmak arasındaki fark nedir?

• Sağlıklı gençler dahil bazı insanlarda hastalık süreci niçin daha ciddi seyrediyor?

• Hangi durumlarda doktora başvurmalıyız?

— / —

Bilgi kirliliğinin yoğunlaştığı salgın günlerinde, güvenilir bilgi kaynaklarına ulaşmak özellikle önemli hale geldi.

Açık Radyo, bu alanda çok yararlı bir işlev üstlenmiş durumda.

Şu iki bağlantıya dikkat çekmek istiyorum, yaygınlaşması için paylaşmayı öneriyorum:

(1) COVID-19 arşiv sayfası: http://acikradyo.com.tr/dosya/covid-19

Koronavirüsle ilgili bilimsel gelişmeler, pratik önlemler, evlerimizde kapalı kalmışken ruh sağlığımızı koruma yöntemleri, salgının toplumsal ve ekonomik etkileri...

(2) "Selim Badur'la Korona Günleri" - her sabah, Açık Gazete içinde, son bilimsel verilerin ve gelişmelerin 15 dk. içinde özetlendiği yeni bir köşe: http://acikradyo.com.tr/program/223103/kayit-arsivi/1

— / —

Ayrıca, Altın Saatler programının yapımcılarından Gürhan Ertür, uluslararası kurumlar ve ulusal medyadaki yayınlar içinden çok yararlı bir (Türkçe ve İngilizce) "Güvenilir Bilgi Kaynakları" derlemesi yapmış, bunu da, izniyle ve kendisine teşekkür ederek, paylaşıyorum.

— / —

Açık Bilinç'e koronavirüs konusunda gelen sorular, bu diğer kaynaklardaki programlarla birlikte, şimdilik büyük ölçüde yanıt bulmuş olacak.

Gelecek hafta, korona günlerinde ruh sağlımızı korumak konusunda psikiyatrist Prof. Sibel Çakır’ın önerilerine kulak vereceğiz.

Açık Bilinç'i salı sabahları 9:30'da (http://acikradyo.com.tr/stream) dinleyebilir, podcast arşivine http://acikradyo.com.tr/program/acik-bilinc'den ulaşabilirsiniz.