Gastronomide doğrular ve kişisel tercihler: Vedat Milor ile söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Lezzete ilişkin yargılar ne kadar nesnel ve/ya ne kadar öznel? Gastronomide doğrular ve kişisel tercihler arasındaki denge nasıl tutturulabilir? Açık Bilinç’te gastronomi uzmanı yazar Vedat Milor, uzmanlığı ve kişisel deneyimleri ışığında anlatıyor.

Gastronomide doğrular ve kişisel tercihler
 

Gastronomide doğrular ve kişisel tercihler

podcast servisi: iTunes / RSS

Lezzete dair felsefi, bilimsel, ve gastronomik soruları ele aldığımız serinin 3. ve son programındayız.

Önceki iki program:

1. Lezzete Dair Felsefi Sorular: https://acikradyo.com.tr/acik-bilinc/lezzete-dair-sorular

2. Dr. Ömer Gökçümen ile Genetik Antropoloji Açısından Lezzet: https://acikradyo.com.tr/acik-bilinc/genetik-antropoloji-acisindan-lezzet

Daha önce de lezzet konusunu, koku ve tat bileşenleri üzerinde durarak, 10 program boyunca çeşitli uzman konuklarla tartışmıştık. Konuyla ilgilenenler için: https://acikradyo.com.tr/acik-bilinc/lezzete-dair-felsefi-ve-bilimsel-sorular

— / —

Lezzetle ilgili yargılar, matematiksel doğrular gibi bir nesnellik içermiyor. 

Ama bu, gastronomi konusunda nesnel temele dayalı bir uzmanlığın olmadığını, lezzet konusunun herkesin kendi beğenisinden ibaret olduğunu da göstermiyor.

Peki o zaman gastronomi uzmanı bir yazarın işlevi ne, ne olmalı? Biz kendisinden neler öğrenebiliriz?

Konuğumuz Vedat Milor'un, lezzete dair gastronomik doğrular ve kişisel tercihler üzerine bazı görüşlerini, şu yazısında da okuyabilirsiniz:

https://hurriyet.com.tr/yazarlar/vedat-milor/gastronomik-dogrular-ve-kisisel-tercihler-41334896

— / —

Bu haftaki programda, Ömer Madra'nın gastronomi yazarlığı bağlamında vejeteryanlık ve veganlık üzerine sorularına da yer vereceğiz.

Bu konuyu ayrıca yakında yapacağım "hayvanlarda zihin ve hayvan hakları" serisinde de ele almayı düşünüyorum.

— / —

Gelecek hafta, 4 sene önce oylanan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" referandumunun yıldönümü vesilesiyle, yakınlarda yayımlanan bir Primatoloji araştırmasına eğileceğiz ve "Babun Tipi Liderlik Sistemi"ne dair yeni ortaya çıkartılan bulgulardan söz edeceğiz.