Ev hayvanlarının gözünden insanlar

-
Aa
+
a
a
a

Ev hayvanları bizi, bizim onları anladığımızdan daha iyi anlıyor olabilir mi? Kedilerin, köpeklerin bakış açısıyla insanlar. Açık Bilinç’te veteriner hekim, ve hayvan refahı ve davranışları uzmanı Doç. Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş ile konuştuk.

Ev hayvanlarının gözünden insanlar
 

Ev hayvanlarının gözünden insanlar

podcast servisi: iTunes / RSS

İster istemez, ev hayvanlarının davranışlarını, insan-merkezli bir açıyla yorumluyor ve değerlendiriyoruz; onlarla iletişimimizde buna göre bir cevap veriyoruz.

Ama örneğin köpekler yüzlerini yüzümüze yanaştırdığında, benzer insan davranışından çok farklı bir beklenti içinde olabilirler. Veya köpeklerde “suçluluk bakışı” diye nitelendirdiğimiz yüz ifadesinin, varsaydığımızdan farklı bir anlamı olabilir.

Dolayısıyla, şöyle sorular önem kazanıyor:

Evlerimizi bizimle paylaşan kedilerin, köpeklerin öne çıkan ve dikkat etmemiz gereken özellikleri neler?

Salgın döneminde çoğumuz evlerimizde daha fazla zaman geçirdik. Bu yeni durum, evlerde bizimle yaşayan köpekleri ve kedileri nasıl etkiledi?

Hangi hayvan türünün neye ihtiyacı var, bunu nasıl anlayabiliriz?

Ev hayvanlarıyla iletişimimizde ne gibi yanlışlar yapıyoruz?

Duruma hayvanların açısından nasıl bakabiliriz, bunun faydaları ne olur?

— / —

Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş, ev hayvanlarının, özellikle köpeklerin davranışları konusunda araştırmalar yapıyor.

Aşağıdaki makalede olduğu gibi, "çocuk-köpek etkileşimi sırasında yetişkinlerin köpek vücut dilini yorumlama yeteneği" gibi soruları cevaplayacak deneysel çalışmalar yürütüyor.

— / —

Programda vaktimizin kalmadığı ama üzerinde konuşulması gereken başka bir önemli konu, sokak hayvanlarının durumu ve refahı.

Özellikle ev hayvanı edinmenin arttığı dönemde, sonradan sokağa bırakılan hayvanların sayısında da artış var.

Aşağıdaki makalede, Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş ve ekibi, şehirlerde yaşayan sokak hayvanlarının refahı, barınaklarda uygulanacak rehabilitasyon programlarıyla arttırılabilir diyorlar, bu tür programların nasıl geliştirilebileceğini ve faydalarını tartışıyorlar.

— / —

Hayvanları seviyor ve onlarla aynı çatı altında yaşamımızı paylaşmak istiyorsak, "dillerinden anlamamız", onlara kendi bakış açılarıyla yaklaşarak ihtiyaçlarına uygun cevaplar vermeye çalışmamız önemli.

Böyle bir anlayış da, daha çok bilgi edinmekten geçiyor.

— / —

İnsanlar-hayvanlar serisine, bu 7. programla birlikte bir noktalı virgül koyuyoruz; ileride deniz hayvanları ve özellikle ahtapotlar üzerine yapacağımız bir başka diziyle devam edeceğiz.

Gelecek haftadan itibaren, yeni bir yaz serisine başlıyoruz. 

Konumuz, fizyoloji, nörobilim, psikoloji ve felsefe açısından uyku ve rüyalar.