250 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Konya'daki Çavuşçu Gölü giderek kuruyor

-
Aa
+
a
a
a

250 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Konya Ilgın Çavuşçu Gölü’nün giderek kurumakta olduğunu söyleyen Tuğba Çallı, bu konuda önlem alınması için bir kampanya başlattı.

Gezegenin Geleceği: 17 Nisan 2020
 

Gezegenin Geleceği: 17 Nisan 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

250 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Konya Çavuşçu (Ilgın) Gölü’nün giderek kurumakta olduğunu söyleyen Tuğba Çallı, bu konuda önlem alınması için bir kampanya başlattı. Change.org/CavuscuGolu adresindeki kampanyada Tuğba Çallı, geçtiğimiz yıl gölün seviyesinin karşıdan karşıya yürüyebilecek kadar sığ olduğunu söylüyor ve yetkilileri önlem almaya çağırıyor. Kampanyada verilen bilgilere göre, göldeki kurumanın önemli nedenlerinden biri vahşi sulama sistemi. Bu sistemin zararı kampanyada şu şekilde ifade ediliyor: “Bu yöntemde, sulama adı altında kapaklar açılarak kontrolsüz şekilde su salımı yapılıyor. Bu aynı zamanda su israfı da demek. Bu kontrolsüzlük sonucu göl havzası bataklık haline geliyor. Doğal yaşamı tehdit ettiği kadar sıtma gibi insan sağlığını tehdit eden hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Sulama kanalı kapakları açıldığı an tarlalara canlı balıklar akıyor, tarlalardan canlı balık toplanıyor. Su çıkışı yapılan kapaklarda bir önlem alınması gerekiyor” diyor ve yetkililerden bu soruna çözüm istiyor Change.org/CavuscuGolu adresinde.  

Çıtlık ormanlarına umut veren gelişme

Change.org/CitlikOrmanları adresindeki kampanyaya 30 binin üzerinde kişi imza attı ve kampanyada gelişmeler yaşandı. Muğla Çevre Platformu’nun “Çıtlık ormanlarında umut veren gelişmeler!” başlığıyla imzacılara duyurduğu metin gelişmeleri şu şekilde aktarıyor: “Kampanyamızı başlattığımız 3 Nisan’dan beri geçen süre içinde çok hızlı gelişmeler yaşadık. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Koronavirüs salgını tehlikesi geçene kadar kesim faaliyetine ara verildiğini duyurmuştu. Bu sevindirici gelişmeyi sizlerle paylaşmıştık. Ancak verilen söz tutulmadı ve 7 Nisan sabahı kesim faaliyeti yeniden başlatıldı. Bu kez çok yoğun güvenlik önlemleri alınarak bölgeye yurttaşların girişi de engellenmişti. Her şeye rağmen kesim sahası girişine kadar gelebilen yurttaşların girişimleri ile kesim faaliyetini yeniden durdurabildik. Bu kez Orman Bölge Müdürlüğü’nden bir yetkili yeniden ağaç kesilmeyeceği, faaliyetlerinin yalnızca daha önce kesilen ağaçların temizlenerek sahadan depoya taşınması ile sınırlı olacağı sözünü verdi. Gerçekten de kesim çalışmaları yeniden durduruldu ve bir daha başlatılmadı. Nihayet 10 Nisan 2020 tarihinde proje sahasının girişine dikilen “kesim sahası”, “giriş yasak” tabelaları söküldü… Her ne kadar henüz projenin tamamen iptal edildiği resmi kurumlar tarafından açıklanmamış olsa bile, ulaştığımız bu başarı çok sevindirici bir gelişme oldu. Elde edilen bu başarıda Türkiye genelinde oluşan kamuoyunun baskısı çok etkiliydi. Mutluluk duyarak bildirmek isteriz ki,  kampanyamıza verdiğiniz destek ile bu başarıda çok önemli bir paya sahibi oldunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Ancak mücadelemiz henüz bitmedi! Proje sahasının girişindeki tabelaların kaldırılması ile ağaç kesiminin artık tamamen sonlandırılacağını yönündeki umudumuz arttı. Ama bu yetmez elbette. Hem bölge halkı, hem de kampanyamızda toplanan 30 binden fazla imzanın sahipleri olarak, bu projenin tamamen iptal edildiğinin açıklanmasını talep ediyoruz. Proje tamamen iptal edilinceye kadar mücadelemizi sonlandırmayacağız. Sizlere bir kez daha kampanyamızı sahip olduğunuz her türlü sosyal medya kanalları ile çevrenizde paylaşmanızı, orman eko-sistemimiz üzerindeki tehlike tamamen ortadan kalkıncaya kadar kamuyu gücümüzü arttırmaya devam etmenizi rica ediyoruz. Evde kalıyoruz ama sessiz kalmıyoruz.” Kampanya Change.org/citlikormanlari adresinde. 

Salda için 250 bin imza

Geçen günlerde Salda Gölü’nde inşaat başladığına dair haberlerin yayılması üzerine, Change.org/SaldayaDokunma adresindeki kampanyayı yürüten CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, kampanyaya imza atan yaklaşık 250 bin kişiye bir güncelleme göndererek yaşanan gelişmeleri paylaştı.Yapılan açıklama şu şekilde “Geçtiğimiz günlerde salgını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan Salda Gölü'ne dün iş makineleri girmiş ve bilim insanları tarafından ayakla bile basılmaması gerektiği söylenen beyaz kumlar kepçelerle kamyonlara yüklenerek taşındı. Bugün talanın yapıldığı bölgeye giderek yerinde incelemelerde bulunduk. Bize yüklenici firmanın kendi başına giriştiği bir eylem olduğunu ve söz konusu çalışmanın durdurulduğu belirtti. Biz  Cumhuriyet Başsavcılığına giderek olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yapılanların cezasız kalmasına elbette gönlümüz razı değil. Sosyal medyadan, gerek ulusal ve gerekse yerel medyadan bize destek vererek olayın Türkiye gündemine taşınmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonrasında birlikte konuyu yakından takip edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” diyen milletvekilinin kampanyası Change.org/SaldayaDokunma adresinde devam ediyor.