Destek için 'ada'

Editörden
-
Aa
+
a
a
a
""

Sevgili Destekçimiz,

Radyomuzun yıl sonu mesajlarında işaret ettiğimiz gibi 2023, gezegenimizin 125 bin yıldan beri 'gördüğü' en sıcak yıl oldu. Dahası, dünyanın önde gelen bilimcilerine göre gelecek yıl –çok büyük olasılıkla– daha da sıcak olacak!

Dünyada hayatın ilk ortaya çıkmasından dört milyar yıl kadar sonra bugün canlılar âlemi muazzam bir yok oluş tehlikesi içinde. Yeryüzü sistemleri altıncı kez toptan çöküşe gidiyor.

Biz insanlar sadece iklim, temiz su, orman, toprak ya da okyanus krizleri değil, HER ŞEY KRİZİ yarattık: İklim & ekoloji, ekonomi, demokrasi, barış, ahlak – Hepsi birden krizde, hepsi birbirini etkiliyor.

İtiraf edelim: Biricik gezegenimizin, biricik 'korunma aracımız' demokrasinin ve biricik uğraş alanımız olan bağımsız yayıncılığın geleceği hakkında hiç bu kadar kaygılı olmamıştık.

Tabii bir de çocuklarımızın yani gelecek nesillerin geleceği hakkında.

Çoklu yok oluş krizinden çıkmamız, dünyanın önde gelen ekoloji yazarlarından birinin dediği gibi, 'direniş adaları'nı savunmaktan ve genişletmekten geçiyor. Bu 'adalar' yeryüzü sistemlerinin çöküşüne ilişkin krizleri açıklayabileceğimiz, enine boyuna tartışabileceğimiz yegâne yerler.

Açık Radyo da işte bu adalardan biri. Çağımızın en acil sorunları hakkında önde gelen bilimcilerin, düşünürlerin ve sıradan insanların sesleri olmayı neredeyse 30 yıldır sürdürmekte olan bir 'ada'.

Bundan tam 20 yıl önce müteveffa dostumuz ve programcımız sevgili Hrant Dink’in dile getirdiği kelimelerle söylersek:

“Açık Radyo, başından beri koymuş olduğu programlarla, ilkelerle ve kucakladığı kitlesiyle […] sıra dışılığın ama aynı zamanda da olağanlığın, olması gerekenin tek yapılabildiği yer olarak gözüken yegâne ‘sığınak’ ve yegâne ‘savunma alanı’ …”

Kâinattaki tüm 'yaşam belirtileri'ni bunca yıldır yakından izlemeye, yansıtmaya ve korumaya çalışan Açık Radyo 'ada'mızın, bunca yıldır süregelen bağımsız yayınlarını bu çoklu-kriz şartlarında her zamanki gibi güçle ve coşkuyla sürdürebilmesi için her zamanki gibi güçlü desteklerinize ihtiyacı var.

Sizsiz olmaz.

Sevgiler, saygılar ve selamlar

Açık Radyo