Bir Dolap Kitap: 'Kedunya' ve 'Harika Tarif'

-
Aa
+
a
a
a

Bir Dolap Kitap'ın bu haftaki seçkisinde Paraşüt Kitap'tan 'Kedunya' ve Günışığı Kitaplığı'ndan 'Harika Tarif' var...

Fotoğraf: Reuters
Bir Dolap Kitap: 13 Ocak 2019
 

Bir Dolap Kitap: 13 Ocak 2019

podcast servisi: iTunes / RSS

Meraklıları için kedi aleminin tüm sırlarını açığa çıkaran bir kitapla başlıyoruz. Paraşüt Kitap'ın yayımladığı 'Kedunya', "Kediler neden sudan hoşlanmaz?" ya da "Kedilerin 9 canı nereden gelir?" gibi merak edilen sorulara heyecanlı bir macera eşliğinde yanıt veriyor. Kitabın karakterlerinden yaşlı kahin tekir nine bana Merceditas Valdés'i anımsattığı için müzik arasında onu dinledik.

Yaşadığı binanın on ikinci katından sokakları izleyen, sıradan bir ev kedisi Baget…

Günün birinde, sokaklarda yaşayan güzel mi güzel bir tekire gönlünü kaptırıyor. Ama hiç kolay değil Mırrlana’nın kalbini kazanmak. Baget’in geçmişe yolculuk edip atalarının kayıp diyarı Kedunya’ya gitmesi ve kedilere dokuz can veren çiçeği getirmesi gerekiyor.

Baget’in işi zor. Sokakların asi delikanlısı kara kedi Kara’nın sinsi planlarıyla mücadele etmek ve kedilerin kaderini belirleyecek bir yolculuğu başarıyla tamamlamak zorunda.

Mizahi anlatımıyla okurunu heyecan dolu bir kedi mitine ortak eden Kedilerin Kayıp Adası Kedunya, bugün şehirleri yuva edinmiş kedilerin dünyasının kapılarını aralıyor.

Özgün adı: Котлантида

Yazan: Anna Starobinets

Çizen: Ali Çetinkaya

Çeviren: Eda Doğançay

Editör: Özge Akkaya

120 sayfa

9+ yaş

13 x 19,5 cm

ISBN: 978-605-68124-0-8

1.Baskı: Ocak 2018

İkinci bölümde, Günışığı Kitaplığı'nın yayımladığı 'Harika Tarifler' adlı kitaptan söz ediyoruz. Usta bir aşçı olan kahramanımız Gastón'un izinde gemi mutfaklarından geçiyor ve korsanlarla nehirleri aşıyoruz. Yemekli maceraları sevenler kitabın sonundaki tariften özellikle hoşlanabilirler. 

Harika TarifAnne ve babası o küçükken evden ayrılmış, bir daha da dönmemişlerdir. Yetimhanede büyüyen Gastón, orada öğrendiği leziz yemekler sayesinde, Amazon Nehri’ndeki lüks bir turist gemisinde aşçı yamağı olarak iş bulmuş, ailesine kavuşma umuduyla çalışmaktadır. Yolu korsanlarla kesiştiğinde, sevecenliği ve tadı damakta kalan yemekleriyle kalpleri fetheder. Ama Kaptan Mendoza ve Teğmen Guzman peşlerine düştüğünde, enfes tarifler, Gastón’u ve korsanları kurtarabilecek, küçük aşçı ailesine kavuşabilecek midir?..

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan

Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay

Resimleyen: Huban Korman