Açık Radyo'da Mayıs 2015

Açık Radyo Bülteni
-
Aa
+
a
a
a

Mayıs 2015'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:

 

Açık Gazete’de:

 

7 Haziran genel seçimlerinin şeffaf ve adil bir şekilde yapılabilmesi için, tüm Türkiye çapında büyük bir sivil, gönüllü ve kolektif çabayı örgütleyen

Oy ve Ötesi’ni konuk ettik ve adil bir seçim için vatandaşlar olarak üzerimize düşenleri konuştuk.

 

Denge ve Denetleme Ağı'ndan Seda Kırdar ile Denge ve Denetleme Ağı'nın çalışmalarından ve Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya'nın hazırladığı Siyasetin ve Seçim Kampanyalarının Finansmanı: Rekabet, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik raporundan bahsettik.

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan ile Şeffaflık Derneği'nin çalışmalarından bahsettik ve yaklaşmakta olan seçimlerde şeffaflık vurgusu üzerine konuştuk.

 

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Ergi Deniz Özsoy ile evrim kuramının temel ilkeleri ve Türkiye'deki evrim teorisi algısı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Açık Dergi’de:

 

Murat Gülsoy konuklarımız arasındaydı. Açık Radyo'nun kuruluşunun 20. Memleketimden İnsan Manzaraları’nın yazılışının 70. yılında Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi,  hayat-ı hakikiye hikâyelerini "Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor" başlığı altında derliyor, Gülsoy’la projeyi konuştuk.

www.turkiyehikayelerinianlatiyor.com

 

Mayıs ayının ilk günlerinden yıkıldığı haberi ulaşan Kamp Armen’de, süreç devam ediyor, bir aydır nöbet var ve Kamp ayakta. "Hrantın Arkadaşları"ndan Garo Paylan ve Açık Radyo programcılarından, çocukluğunun bir kısmını Kamp Armen yakınında Tuzla’da geçirmiş olan Mihran Tomasyan’la nöbetin ilk gününde görüştük. Daha sonra Kamp’ta ilerleyen günlerden gerçekleşen forumlardan ses kayıtlarımız oldu.

 

Defne Koryürek İstanbul’un Marul bayramı vesile ile Açık Dergi’deydi. "Marulun bayramı da mı olurmuş", demeyin. Bir zamanların Yedikule’sinin vazgeçilmezi marul, adına kutlanılan bayramlar şimdi molozlar altında kalmakta olan Yedikule kültürünün ayrılmaz parçası. Fikir Sahibi Damaklar bu kültürel mirası yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

 

Soma Katliamanın birinci yıl dönümünde Uluslararası Af Örgütü’nün #bizimlemisin kampanyası dahilinde Tophane 311Artworks’de açılan 301 sergisini Pınar Birim ve Maurice Hassan’ka konuştuk.

 

Ters Adam, Sera'da Aşk, Ayna Giyinen Şişko ve Seks Aşkı Öper kitaplarının yazarı Barlas Özarıkça Dergi’deydi. 1960’lı-70’li yıllarda yazın ve yayın çevresi içerisinde bulunan Özarıkça, Yıldız Ecevit tarafından “Oğuz Atayvari” olarak nitelenmiş olsa da Atay’ın özellikle son dönemde mazhar olduğu ilgiye uzun yıllar boyunca erişememiş. İlk kitabı Ters Adam 1986’da yayınlanmış ama okuyucusunu bulamamış ve “nadir”, “sahafiye” bakiyesine düşmüş;  Oğuz Atay’dan alıntıyla “beter olun” diyor Özarıkça okuyucuya.Şimdi onun bu ilk romanı, “öfke metni” Ters Adam, Encore Yayınları’nca yeniden basıldı.Ters Adam’ın “kaşifi” ve editörü Ahmet Ergenç ve Barlas Özarıkça ile süreci konuştuk. 

 

2005 yılında yayınlanan "Yolculuk" albümünden tanıdığımız Cem Nasuhoğlu 2015`in ilk günlerinde yayınlanan yeni albümü "Still Life"ile dinleyicisiyle yeniden buluşmasını fırsat bilerek  bestelerin tamamının Nasuhoğlu'na ait olan albümü ve süreci konuştuk.

 

Bu mayıs ayında Dergi bir de Çağdaş Börek Salonu’na uğradı.Çoğunlukla fotoğraf çalışmaları ile tanıdığımız genç sanatçı Civan Özkanoğlu ile bu mekanda gerçekleştirdiği yerleştirmesini “Deleuze aşağı, Deleuze yukarı” konuştuk.

 

Şirince'de faaliyetlerini sürdüren ve büyümeye devam eden Tiyatro Medresesi'nde önümüzdeki yaz neler olup biteceğini kurucularından Erdem Şenocak'la konuştuk.

 

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’ni Özge Uysal’la konuştuk.

 

Anamed 2015 Bursiyerleri Sempozyumu’nu Buket Coşkuner’le konuştuk.

 Açık Dergi’nin  köşelerinden:

Çıplak Ayakla Dans’ta: Mihran Tomasyan ve Duygu  Güngör günümüzün yükselen ismi, geleceğin en parlak performans sanatçılarındna biri olarak nitelendirilen Sidi Larbi ile Play performansı üzerine söyleştiler.

Açık Dergi’nin yeni köşesi Ben Bugün Bişey Öğrendim hafta içi her gün saat 18:50 sularında Açık Radyo'da, Açık Dergi'nin tam ortasında yayınlanacak. Aslında bir sosyal medya mecrası olarak başlayan Ben Bugün Bişey Öğrendim’i Açık Radyo için Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen hazırlıyor.

Haldun Taner 100 Yaşında’daEraslan Sağlam, Vecdi Sayar ve  Demet Taner‘i ağırladı.

 

İnceden Kültür’deİstanbul Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Tunç konuğumuzdu. Mesut Varlık ve Gökhan Aslan,  Prof. Dr. Aslı Tunç'la medya ve siyaset ilişkisi üzerine konuştular. Sohbetin temel başlıkları: Hükümetin medya kurumlarına ve gazetecilere uyguladığı politik ve mali baskılar devam ederken medya kurumlarının toplumsal işlevi nasıl bir değişime uğruyor? Gazetecilerin politik tartışmalardaki taraflı ve tarafsız tutumlarını nasıl yorumlayabiliriz? Politik ve maddi çıkarların yükü altında tıkanan geleneksel medya yapılanmasına "yeni medya" gerçekten bir alternatif kanal olabilir mi?

Festival Günlükleri’nde Ebru Dengiz ve Gökhan Yenileyen Sziget festivali ve Ekşi Fest’i konuk ettiler.

Kentin Tozu'nda, Kentlerin Finansallaşması,Yönetimlerin Spekülatifleşmesi ve Nüfusların Mülksüzleştirilmesi konuları üzerine konuğumuz konunun uzmanı Prof Michael Goldman oldu.  (Goldman Minnesota Üniversitesi Sosyoloji ve Küresel Çalışmalar bölümü öğretim üyesi  Birçok dile çevrilen önemli çalışmaları arasında öne çıkan iki kitabı, “Imperial Nature: The World Bank and Struggles for Social Justice in the Age of Globalization” (Emperyal Doğa: Dünya Bankası ve Küresl Çağda Adalet İçin Mücadeleler) ve “Privatizing Nature: Struggles for the Global Commons” (Doğayı Özelleştirmek: Küresel Müşterekler İçin Mücadeleler adlarını taşıyor.)

Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi sözcüleri de Dergi’deydi. Gaziosmanpaşa'da dönüşüm ve mücadeleyi mercek altına alıp, kentin en sağlam zeminli ilçelerinden Gaziosmanpaşa'nın 2 kez riskli alan ilan edilmesi komedisini, dönüşümü ve mücadeleyi konuştular.

Kentin Tozu'nda ayrıca bu ay Bursa’da Renault fabrikasında başlayan direnişin 9. gününde fabrikadan 2 emekçi kardeşimize telefonla bağlanarak fabrikanın içindeki ve dışındaki durumu öğrendik. Ardından direniş fabrikalarını ziyaret eden Evrensel gazetesi ve Hayat TV sendika ve emek haberleri muhabiri Vedat Yalvaç’a, bağlanarak genel durumu konuştuk.

 

 

Açık Dergi’de ayrıca her Pazartesi akşamı Yaşar Kemal’in röportaj yazılarını Adnan Acar’ın, Sappho’nun kadim şiirlerini de Orçun Baştürk’ün müziği eşliğinde Vassiliki Papageorgiou ve Sumru Ağıryürüyen’in sesinden duymaya devam ediyoruz.

 

Salı akşamları 19.30’da Levent Pişkin ve Karin Karakaşlı Göçmüş Kediler Bahçesi’nde çağdaş Türkçe şiir; Çarşamba akşamları 19:30’da Bürkan Özkan Albümün C Yüzü’nde plak kapakları; Cuma akşamları 19.30’da Turgut Yüksek ve Seyit Ali haftalık mizah yayınları üstüne Tarama Ucu”nda konuşmaya devam ediyorlar.?

 

 

Ekonomi Ekoloji’de: Adalet Arayan İşçi Aileleri Destek Grubu'ndan Eylem Can'la, 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan Soma maden faciasının birinci yılında iş cinayetlerini, geride kalan ailelerin adalet mücadelesini, Adalet Arayan İşçi Aileleri Destek Grubu'nun çalışmalarını konuştuk.