Açık Radyo'da 36. Yayın Dönemi Başladı

-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo'nun 29 Ekim 2012'de başlayıp 29 Nisan 2013'de sona erecek olan 36. Yayın Dönemi başladı.

 

Yeni yayın dönemindeki yenilik ve değişiklikler şöyle:

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için: mp3, 28.8 Mb.

 

Açık Radyo 36. Yayın Dönemi Yayın Akışı

 

Bu yeni yayın döneminde Açık Radyo’da 204 gönüllü programcı 148 farklı program yapacak. 36. Yayın Dönemi’yle beraber, Açık Radyo’da başından beri 1065 gönüllü programcı tarafından 928 farklı program yapılmış olacak.

Bu yayın döneminde 14 yeni program başlıyor ve geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanıp da ara verilmiş olan 4 program da tekrar başlıyor. Yeni yayın döneminde 17 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığımız 7 programcımız da tekrardan Açık Radyo’da dönüyorlar.

Yeni yayın dönemindeki yeni programlar ve değişiklikler şöyle:

 

Hafta içi her gün:

 

07:30 Sabahlık (Yeni programcı)

 

Hazırlayanlar: Didem Gençtürk ve Emre Aydoğdu

 

Yıllardır devam eden Açık Radyo sabah müzikleri programını hazırlayan ekibe Emre Aydoğdu eklendi. Sabahlık, Salı  günleri hariç hafta içi her gün saat 07:30’da.

 

07:50 Hemen Şimdi! (Yeni program)

 

Hazırlayan: Uygar Özesmi

 

3 yıldır haftada 5 gün Gezegenin Geleceği programında, arkadaşlarıyla birlikte dünyadaki çevre hareketlerinin nabzını tutmaya çalışan Uygar Özesmi, şimdi buna ilaveten yeni bir program sunuyor. Özesmi ve ekibi, Hemen Şimdi! ile Türkiye’den ve dünyadan büyük-küçük değişim hareketlerinin haberlerini dinleyiciye aktararak bir “küresel aktivizm güncesi” tutmaya çalışacak. Hemen Şimdi! 5 Kasım’dan itibaren Açık Radyo’da

 

Pazartesi

 

14:30 Es (Yeni program)

 

Hazırlayan: Gülenay Pema Antep

 

Müzik ve sessizlik arasındaki estetik ve düşünsel bağın derinlemesine işlenmesini hedefleyen bir klasik müzik programı.

 

Salı

 

8:55 Ekoloji Hareketleri Gündemi (Açık Gazete’de Yeni Köşe, Salı ve Perşembe günleri)

 

Hazırlayanlar: Çevre Hareketi Avukatları (ÇEHAV)

 

Açık Radyo’da geçen yayın döneminin ortalarında başlayan bu  programda Türkiye’de çevre ve ekoloji hareketinin yerel düzlemde yürüttüğü mücadelelerin bir tür güncesi tutuluyor. Gündemi, süregelen davaları, hukuk mücadelesinin ötesine yayılan eylemleri, bu mücadeleye hukuki destek sunan Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) üyeleriyle konuşup değerlendiriyoruz.

 

Açık Bilinç (Açık Gazete’de yeni köşe)

 

Hazırlayan: Güven Güzeldere

 

Harvard Üniversitesi öğretim üyelerinden profesör Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe üzerine sohbetler.

 

14:30 Messa Di Voce (Yeni program)

 

Hazırlayan: Berk Dalkılıç

 

Geçmişten günümüze dünya operasını, napoliten şarkıları ve liedleri içeren bir klasik müzik programı. Yerli ve yabancı besteci  ve sanatçılarının eserleri ve icralarıyla tanıtılmaya çalışıldığı Messa di Voce’de, yorumcuların yanı sıra opera müziğinin gelişimine ve opera-şan tekniklerine ilişkin bilgilere de yer veriliyor.

16:00 Su Hakkı (Yeni program)

Hazırlayanlar: Akgün İlhan ve Nuran Yüce

“Kâr için değil, yaşam için su” şiarıyla, her canlı için eşit yaşamsal öneme sahip olan su üzerine bir program. Dünyanın dört bir yanında su hareketlerinden ambalajlı suya; HES’lerden, suyun ekonomisine; iklim değişikliğinden su yönetiminde yaşanan sorunlara kadar her yönüyle su hakkı.

16:30 Balık Gözü (Saat Değişikliği / 15 günde bir Şeffaf Gündem isimli programla dönüşümlü)

 

Hazırlayan: Seçil Türkkan

 

Medya ve nefret söylemi üzerine odaklanan  programımız Balık Gözü bu dönemde bir saat değişikliği ile devam ediyor. Balık Gözü 15 günde bir Salı günleri saat 16:30’da Şeffaf Gündem programıyla dönüşümlü olarak yayınlanıyor.

 

21:00 Gitaresk (Yeni programcı)

 

Hazırlayanlar: Jak Kohen ve bazen Gonca Açıkalın

 

Açık Radyo’nun ikinci yayın gününden bugüne kadar kesintisiz her hafta yayınlanan Gitaresk programının Jak Kohen, “Yani Ben”den oluşan tek kişilik ekibinde bu dönemden itibaren, Gonca Açıkalın da yer alıyor.

 

Çarşamba

 

12:00 Caz Atak (Yeniden program)

 

Hazırlayan: Nejat Emrah Yörük

 

Yakın dönem caz müzisyenlerinin ele alındığı Caz Atak 23. yayın döneminde Açık Radyo’da yayınlanmaktaydı. Caz Atak uzunca bir aradan sonra şimdi, 36 yayın döneminde yeniden yayında: Çarşamba günleri öğlen kuşağında dinleyebilirsiniz.

 

14:00 Şeytan Arabası (Yeni program, 15 günde bir Traji Trafikten Beşeri Trafiğe isimli programla dönüşümlü)

 

Hazırlayanlar: Esra Ertan ve Aydan Çelik

 

Adından da anlaşılacağı gibi program bisiklete dair hemen herşeyi kapsıyor. Bisikletin kendisi, bisikletle çıkılan yollar, yollarda karşılaşılan insanlar, şeyler ve olaylar. Kısacası, yolu bisiklete çıkan, bisikletle bir şekilde kesişen tüm konular ve konuklar Şeytan Arabası’nda...

 

14:30 Alla Turca (Yayın günü ve yayın saati değişikliği)

 

Hazırlayanlar: Ali Pınar ve Ersin Antep

 

Türkiye’den klasik müzik bestekâr ve yorumcularının işlendiği Alla Turca programı 36. Yayın döneminde Pazartesi yerine artık Çarşamba günleri 14:30’da.

 

19:00 Filifu’dan Sesler (Açık Dergi’de yeniden köşe)

 

Hazırlayan: Altıdan Sonra Tiyatro

 

Daha önce 23. yayın döneminde yayınlanan Açık Radyo’da Tiyatro: Filifu’dan Sesler bu yayın döneminde bazı yeniliklerle birlikte aramıza geri dönüyor. İşe Adalet Ağaoğlu’nun özgün radyo oyunlarıyla başlanıyor... Radyo oyunlarından, radyo için tiyatro klasiklerinden yapılacak uyarlamalara uzanan Filifu’dan Sesler, bir Açık Radyo – Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımı.

 

Perşembe

 

10:30 Ekonomi & Ekoloji (Yeni program)

 

Hazırlayan: Pelin Cengiz

 

Bu program ekoloji ile ekonomi arasındaki temel çelişkinin Türkiye versiyonundan örnekler vererek tarımıyla birlikte doğası da lâğvedilmeye giden Anadolu’nun çığlıklarına tercüman olmayı amaçlıyor. Ekonomi & Ekoloji her hafta Perşembe günleri saat 10.30’da.

 

11:00 Yeşil Dalga (Program günü ve saatinde değişiklik)

 

Hazırlayan: TEMA Kurumsal İletişim Bölümü

 

Çevre Mücadeleleri Üzerine: Çevre üzerine kapsamlı bir bakışı içeren programın birinci odak noktası HES’lerden termik santrallere Türkiye’deki yerel çevre hareketleri üzerine. Bu hareketlerin ortak sorunları, eylem repertuarları ve örnek teşkil eden başarıları program kapsamında ele alınıyor. Geçen yayın döneminde Cuma günleri yayınlanan Yeşil Dalga, 36. yayın döneminde Perşembe günleri 11:00’de.

 

14:00 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik (Yeniden program, 15 günde bir Yasaların Ruhu programıyla dönüşümlü)

 

Hazırlayan: Hülya Denizalp

 

Geçen yayın döneminde ara verdiğimiz Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik programı 36. Yayın döneminde 15 günde 1 Perşembe günleri 14:00’da Açık Radyo’da.

 

14:00 Yasaların Ruhu (Yeni program,  15 günde bir Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik programıyla dönüşümlü)

 

Hazırlayanlar: Ayşe Çavdar ve İştar Gözaydın

 

“Adalet arayışından, sosyal mühendisliğe” şiarıyla yayınlanan programda yasaların va’zettikleri kuralların ötesinde, onları oluşturan toplumsal ve siyasal tahayyülün deşifre edilmesi amaçlanıyor. Yasaların Ruhu, özelde Türkiye’de son yıllarda ve halen konuşulmakta olan yasaları içerik ve şekil olarak analiz ediyor. Böylece, tartışılma, kaleme alınma ve oylanma süreçlerinden başlanarak yasaların ne tür bir toplumsal ve siyasal “yapı” inşa ettikleri ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

 

19:00 Ermeni Edebiyatı Numuneleri (Açık Dergi’de yeni köşe, 15 günde bir)

 

Hazırlayanlar: Paylin ve Yetvart Tomasyan

 

Ermeni Edebiyatı Numuneleri programında Türkçe’de yayınlanmış ve yayınlanmamış Ermeni edebiyatı örneklerinden okumalara yer veriliyor. Programda ayrıca, örneklerle Türk edebiyatında Ermeni imgesine bir bakış atılıyor.

 

Cuma

 

13:00Önce Sağlık (Yeniden program)

 

Hazırlayanlar: Hasan Meriç, Betigül Öngen ve Selim Badur

 

Sağlık konusunda olup bitenler, sevaplar, günahlar, etik olanlar ve olmayanlar: Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her seferinde olduğu gibi, bu kış döneminde de nöbette.

 

Cumartesi

 

9:00 Radyo Agos (Yeni program)

 

Hazırlayanlar: Agos Çalışanları

 

Haftalık Agos gazetesinin penceresinden Türkiye ve Dünya gündemi. 10 Kasım’dan itibaren başlayacak programda, Agos'un mutfağından haberler, söyleşiler ve olaylar yer alacak. Hafta içi her gün yayınlanan Açık Gazete programının bir nevi hafta sonu ayağı. Çeşitli köşelerin de yer aldığı Radyo Agos’taki köşelerden biri ‘Ayp Pen Kim’ yani ‘ABC’. Emekli Ermenice Öğretmeni Şuşan Özoğlu ile her hafta birkaç kelime ve bir cümle Ermenice öğreniyoruz.

 

18:00 Türler Arası (Program günü ve saatinde değişiklik)

 

Hazırlayan: Eraslan Sağlam

 

Edebiyattan heykele, operadan mimariye 8 koldan sanat seyahati:  Açık Radyo’nun tanınmış seslerinden Eraslan Sağlam’ın sanatın tüm kollarını kapsayan programı artık Cumartesi günleri 18.00’de ve 1 saat olarak yayınlanıyor. Türler Arası, hafta içi her gün yayınlanan Açık Dergi programının bir nevi haftasonu ayağı.

 

03:00 13 Melek (Yeni program)

 

Hazırlayan: Yiğit Atılgan

 

Zamanın ruhundan bağımsız sesler: Yıllardır çeşitli mecralarda kelimelerle dışa vurulan bir müzik tutkusunun bir de seslere tahvil edilme denemesi. Hiçbir tür sınırlaması yok. Bir gözünü güncel olana, bir gözünü ise dikiz aynasına sabitliyor. Haftalık temalar üzerinden ilerleyen 13 Melek programının bir amacı da kısıtlı bir sahnede varlık gösteren Türkiyeli müzisyen ve gruplar için yeni bir mecra oluşturmak.

 

Pazar

 

10:00 Bir Dolap Kitap (Program gününde ve saatinde değişiklik)

 

Hazırlayanlar: Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya

 

Her yaş için çocuk kitabı: Adı üstünde, her yaş için çocuk kitaplarını tanıtan, bu kitapları analiz eden Bir Dolap Kitap programı bu yayın döneminden itibaren Pazar sabahları 10:00’da.

 

10:30 Mikrodalga (Program gününde ve saatinde değişiklik)

 

Hazırlayan: Begüm Kozak

 

Eklektik Müzik: Begüm Kozak’ın hazırladığı Mikrodalga 36. Yayın döneminden itibaren Pazar sabahları 10:30’da…

 

20:00 Çatlaktan Sızan Işık (Yeni program)

 

Hazırlayanlar: Altuğ ve Güven Güzeldere

 

Dünden yarına Leonard Cohen şarkıları: Leonard Cohen’in hayatı ve eserleri üzerine bir program. Altuğ Güzeldere’nin İstanbul’dan, Güven Güzeldere’nin Amerika’dan birlikte ve canlı olarak sunduğu Çatlaktan Sızan Işık programı, çalınmadık Leonard Cohen parçası kalmayıncaya kadar devam ediyor.

 

21:00 Sarhoş Atlar Zamanı (Program gününde ve saatinde değişiklik)

 

Hazırlayan: Akif Burak Atlar

 

Konu parantezinde rock: Rock merkezli bir müzik programı. Ağırlıklı olarak 80 ve öncesi ana akımlara yer verse de güncel örnekleri de içeriyor. Her program bir başlık altında hazırlanıyor.Sarhoş Atlar Zamanı bu yayın döneminden itibaren her Pazar akşamı 20:00  yerine 21:00’de yayınlanıyor.

***

35. Yayın Dönemi'nde Açık Radyo'nın gönüllü programcılarından olan ancak yeni yayın döneminde programları son bulan ya da programlarına bir süre ara veren tüm eski programcılarımıza da teşekkür ederiz:

36. Yayın Döneminde yayınına ara veren programlarımız ise şöyle: 47 Tel 2 El (Zeynep Öykü), Çekirgenin Yoga Hevesi (Ayça Gürelman ve Işıl Tangör), Funkynoon (Aslı Usta), Konçertino (Cem Erözü), Hayal Tacirleri (Zeynep Özler), Şiddetimi Geri Alamam (Burcu Karakaş), Kükreyen Fare (Emre Zeytinoğlu), Bilgi Çağının Hukuku (Avniye Tansuğ), Dağınık Oda (Ece Dorsay), Melomania (Bohçacılar), Manyetik Bant (Artemis Günebakanlı)35 Yayın Dönemin'de ses ve teknik altyapı desteği veren dostlarımıza teşekkür ederiz: Zeynep Özan, Ömer Şahin, Volkan Ağır, Mert Tanık