Korhan Gümüş, Metropolitika programından çekildi

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Metropolitika programcılarından Korhan Gümüş, iki kadın tarafından tacizle suçlanmasının ardından Açık Radyo yayınından çekildi.

Bir kamu kuruluşunda çalıştığı için adını vermek istemeyen ve sosyal medyada Nahi Degün mahlasını kullanan İ.T. adlı kadın, Gümüş’ün kendisi üzerinde nüfuzunu, yarattığı imajı ve pozisyonunu kullandığını söylemişti: “Çok gençtim ve bu taciz mi değil mi diye kafam karışıyordu. Benden en az 20 yaş büyüktü. Kendisine asla bir alan açmadım, tepkisiz kalarak suskunlaştım ama birlikte gezme ve Ada’daki evine gitmeyi teklif edince hemen ve panikle reddederek ondan uzaklaştım.”

İ.T.’nin ardından Twitter’da başka bir kadın da Gümüş’ün kendisini taciz ettiğini öne sürdü: “Korhan Gümüş ile aynı hikayeyi ben de yaşadım ama sizin kadar net bir tavır koyamadım. Elde ettiği mevkileri bu şekilde kullanan biri bu şahıs. Konuşmak çok zor geliyordu ancak dünden beri kendimi daha iyi hissediyorum.”

Korhan Gümüş, bu gelişmeler üzerine Açık Radyo yönetimine gönderdiği mektupla Metropolitika programından çekildiğini açıkladı. Açıklama şu şekilde: 

"Açık Radyo Yönetimine, 

Aşağıdaki açıklamayı sizinle de paylaşmak istiyorum. 

Kadın hareketinin başka bir çare kalmadığı için bu açıklamaları yapmalarını doğru buluyorum ve destekliyorum. Bu konuda görgüsüz, donanımsız ve bilgisiz olduğumdan dolayı da özür diliyorum. Benim gibi bir çok insanın da aynı durumda olduğunu fark ediyorum. Bu benim açımdan bir öğrenme süreci.

Bu kişiye cinsellikle ilgili bir imada, teklifte bulunmadım. Flört etmedim. Bir görüşme ısrarında da bulunmadım. Bundan eminim. Bu kişi de zaten "öyle hissettim" diyor, bunu da açıklama hakkı olmalıdır. 

Ben yalnızca karşımdaki insanla (erkek veya kadın olması fark etmez) karşı taraftan gelen görüşme teklifiyle, düşünce paylaşımına dayalı, eşitlikçi bir iletişim kurmaya, benzer dertleri olduğunu düşünerek işbirliği yapmaya çalıştım. Benim açımdan değerli, yetenekli, işbirliği yapılması gereken bir insandı.

Bu kadının bir açıklama yapmasını doğru buluyorum, ancak taciz olarak adlandırmasını doğru bulmuyorum. Çünkü iletişim sorunları bu şekilde damgalanırsa, bundan sonra düşünmek ve öğrenmek imkansız hale geliyor. Karşımda şu anda bu kadının attığı mesajın bile ne olduğunu bilmeden, futbol seyircisi gibi tezahürat yapan bir topluluk var. Bunlara karşı benim çıkıp hakikati söylemem imkansızlaşıyor.

O tarihlerde sivil alanda yeni insanlarla işbirliği derdindeydim. Bu yüzden yöntem açısından bir arayış içindeydim. Ama dediğim gibi bir başka tür bir yakınlık olması için bir niyetim ya da teklifim olmadı, böyle bir şey ima da etmedim.  Başka koşullarda bu işbirliğinin daha iyi anlaşılacağı açıktı. Bunu yapamadığım için üzgünüm.

Bu koşullarda Açık Radyo'yu zor durumda bırakmamak için Metropolitika programından çekiliyorum.

Anlayışınız için teşekkür ederim."

 

Korhan Gümüş'ün programdan çekilmesinin ardından program ortağı Aysim Türkmen de bir açıklama yaptı.