“Kömür gözlüm sende sevda ne arar?...”

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Peki Vakanüvisiniz bu durumda ne yapar? Hakir nâçizane türkü yakar.

Fotoğraf: Reuters
Açık Gazete: 17 Ocak 2019
 

Açık Gazete: 17 Ocak 2019

podcast servisi: iTunes / RSS

ABD’den yeni bir haber: Oil Change International ile 17 diğer çevre örgütünün yeni raporuna göre ABD, görülmemiş bir fosil yakıt çıkarım hamlesine hazırlanıyor. 2050’ye kadar yeni petrol, doğal gaz rezervlerinin sondajı 120 milyar ton yeni karbon kirlenmesine yol açacak. Bu da, kömürlü 1,000 termik santralin kendi ömür süreleri içinde çıkaracağı karbondiyoksit salımına bedel!

Rapora göre, “Dünyanın kontroldan çıkmış iklim felaketinden kaçınmak için hızla karbonsuzlaştırmaya geçmesinin gerektiği bir anda, ABD tüm öteki ülkelerden daha hızlı şekilde fosil yakıt çıkarmaya hız veriyor!".

Önemle altı çizilen nokta, ülkede daha şimdiden “kömür-fazlası” bulunması: “Tüm dünya ülkelerinin imzaladığı Paris İklim anlaşması hedeflerine hakkaniyetli bir şekilde uyulması ve bir iklim felaketine yol açılmaması isteniyorsa, ABD’nin halihazırdaki maden yataklarında mevcut olan kömürün en az % 70’inin yerinde bırakılması şart” deniyor. (Drilling Towards Disaster: Why U.S. Oil and Gas Expansion is Incompatible with Climate Limits

Türkiye’den yeni bir haber: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Cari açığı azaltmaya yönelik yerli kömür hamlemizin en önemli ayağını oluşturan ‘2018 yılında 100 milyon ton kömür üretimi’ hedefi tutturuldu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum." açıklamasında bulundu.

Albayrak Twitter hesabından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in "2018’de, 101,5 milyon ton yerli kömür üretimiyle Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Milletimizin enerjisi, ülkemizin gücüyle, 'Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye' yolunda, cari açığın kapanmasına önemli bir katkı sağladık" mesajını paylaştı.

Dönmez'in Twitter hesabından paylaştığı grafikte: Kamu üretiminin 42,5 tondan 53,354 bin tona; Özel Sektör üretiminin 45,4 milyon tondan, 53,35 milyon tona çıktığı, toplam üretimin ise 87,8 milyon tondan 101,5 milyon tona çıktığı yazılıydı.

Twitter hesaplarındaki paylaşımlar ve grafiklerde küresel iklim felaketine yol açılmaması ve Paris İklim Anlaşması hedefine hakkaniyetli şekilde uyulması için bu ülkede kömürün kaç bin tonunun düpedüz yataklarında bırakılması gerektiği konusuna girilmemişti
 

***

Peki Vakanüvisiniz bu durumda ne yapar? Hakir nâçizane türkü yakar:

“Kömür gözlüm sende sevda ne arar/Şirin sözlüm sende vefa ne arar?...”

 

Vakanüvis ÖM