‘İttifaklı’ yerel seçimde değişim rüzgârı: Üç büyük ili CHP kazandı

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Haftalardır merakla beklenen yerel seçimlerde CHP, ‘kalesi’ kabul edilen İzmir’in yanı sıra İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını da kazandı.

Fotoğraf: Medyascope

Türkiye’deki sistem değişikliğinin ardından gerçekleşen ilk yerel seçimlerde iktidar partisi AKP ile MHP’nin ortaklığı ‘Cumhur İttifakı’, oy oranını hemen hemen korumasına karşın birçok belediyeyi kaybetti.

AKP’nin bu kayıpları en çok CHP’ye yaradı. Cumhuriyet Halk Partisi, İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Adana, Antalya, Artvin, Bilecik, Bolu, Mersin, Kırşehir ve Ardahan’ı ‘Cumhur İttifakı’ndan almış oldu. CHP, yerel seçimlerde resmi olarak İYİ Parti ile ittifak yapmıştı.  

Bu önemli illeri kazanan CHP, Giresun ve Zonguldak’ı AKP’ye kaptırırken tekrar aday göstermediği Mehmet Siyam Kesimoğlu ise bağımsız aday olarak Kırklareli’nde yeniden belediye başkanı oldu.

İmamoğlu ‘peşini bırakmadı’

Seçim gecesinin en merak edilen sonuçlarından biri İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı yarışlarıydı. Eski meclis başkanı ve başbakan Binali Yıldırım, zaferini ilan etmesine karşın CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, daha sakin ve kararlı bir görüntü çizerken ‘hakkının peşinde’ olduğunu göstermek için bu sabaha kadar sekiz kez canlı yayına çıktı.

Sabaha karşı zaferini ilan eden İmamoğlu’nu daha sonra Yüksek Seçim Kurulu da onaylayarak İmamoğlu’nun ipi göğüslediğini açıkladı. İmamoğlu, YSK’nın açıklamasının ardından Twitter hesabının ‘info’ bölümüne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ifadesini yazdı.

Ovacık’tan Tunceli’ye

İlklerin yaşandığı yerel seçimde bir ‘ilk’ de Tunceli’den geldi. Türkiye Komünist Partisi’nin aday gösterdiği Fatih Mehmet Maçoğlu, oyların yüzde 32’sini alarak en yakın rakibi HDP’li Nurşat Yeşil’e dört puan fark atarak Tunceli’nin yeni belediye başkanı oldu. Türkiye tarihinde ilk kez bir şehirde komünist bir partinin aday gösterdiği isim kazanmış oldu.

MHP de ‘kârlı’

‘Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP de seçimi ‘karlı’ kapatan partiler arasında yer aldı. MHP, ortak aday göstermediği birçok yerde AKP’ye üstünlük sağlayarak başkanlıkları kazandı. MHP’nin ortaklık olmadan seçime girdiği şehirlerde kazandığı belediyelerden 7 tanesinde -Amasya, Çankırı, Erzincan, Kastamonu, Kütahya, Bayburt, Karaman- AKP’li belediye başkanı bulunuyordu. MHP ayrıca, Silivri’yi alarak ilk kez İstanbul’da bir ilçe belediyesi kazanmış da oldu.

HDP, belediyeleri kayyumdan geri aldı

Batı’daki büyük şehirlerde aday göstermeyen HDP ise resmi olmayan sonuçlara göre kayyum atanan şehirlerden altısını geri aldı. HDP Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerinin yanı sıra Hakkari, Batman ve Siirt il belediyelerini tekrar kazandı. AKP ise Şırnak, Ağrı ve Bitlis il belediyelerini aldı. Diyarbakır’da kayyum atanan bütün ilçeler de HDP’ye geçti. Mardin’in eski belediye başkanı Ahmet Türk, yine Mardin’den girdiği seçimleri kazanarak tekrar belediye başkanı oldu.

Tartışmalı yerler

AKP ve CHP’yi karşı karşıya getirecek en büyük il İstanbul gibi görünüyor. Resmi sonuçlar açıklanmadan önce AKP’nin geçersiz oylara itiraz etmesi bekleniyor. AKP’nin itiraz edeceği bir başka il ise Ankara olacak. CHP ise “Bursa’yı kazandık” açıklamasıyla paralel olarak bu ilde oyların yeniden sayılması başvurusunda bulunabilir. Bunun yanı sıra dün gece AKP’nin kazandığı açıklanan Iğdır, AA rakamlarına göre HDP’ye geçmiş durumda.

Seçmen de ‘kazandı’

‘İttifaklı’ yerel seçimlerin bir kazananı da seçmen oldu. Son yıllarda üst üste gelen seçimlere yüksek katılım gösteren seçmen, bu yerel seçimde de büyük oranda sandığa gitti. Seçime katılım oranı yüzde 84,6 oldu. Dünyada, Batı ülkeleri dahil seçime katılım oranı bu denli yüksek olmuyor. Bu oran, ayrıca 'seçmenin kazancı’ olarak da yorumlandı.