Merhaba Deyin: Hatay'ın Yeni Kirpisi Artık Aramızda

Merhaba Deyin: Hatay'ın Yeni Kirpisi Artık Aramızda

10 Ağustos 2017

Hatay'da Suriye sınırına inşa edilen duvar yaban hayatının yok olmasına sebep oluyor. Ama buna rağman iyi şeyler de oluyor; örneğin Hemiechinus auritus yani Uzunkulaklı Çölkirpisi, Hatay için yeni bir memeli türü. Konuklarımız Zonguldak Üniversitesi Ögretim Üyesi Dr. Mustafa Sözen ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Oğünç'le konuştuk.

10 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Suriye savaşı 6. yılına girmişken komşusu Hatay da elbette hayat devam ediyor. Bölgede 'açıkça' bir savaş yürümese bile, doğaya karşı olan savaş açıkça yürütülüyor. Örneğin bölgenin Gazelle Gazella ceylanlarının yaşam alanlarına 2012'de yapılması planlanan Beton Santralı ÇED Raporı zar zor iptal edilmişken şimdi yerine 5 tanesi daha planlanıyor. Öte yandan Hatay'da Suriye sınırına inşa edilen duvar ise yaban hayatının yok olmasına sebep oluyor. 

Ama iyi şeyler de oluyor, Hatay için yeni olan 69. memeli türü Hemiechinus auritus yani Uzunkulaklı Çölkirpisi bulundu. Bu durum coğrafyanın güzelliğinden, Hatay'ın coğrafi konumunun özeliiğinden. 

Konuklarımız Zonguldak Üniversitesi Ögretim Üyesi Dr. Mustafa Sözen ve Türkiye Tabiatini Koruma Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Oğünç ile değerlendirdik