Hasankeyf Mücadelesi Kaybedildi /mi?: Zeynel Bey Türbesi Taşınmışken

Yeşil Bülten
-
Aa
+
a
a
a

Bu hafta Yeşil Bülten'de Hasankeyf'i yaşatma Girişimi'nden Avukat Kemal Üner'le geçtiğimiz günlerde taşınan Zeynel Bey Türbesi'ni, Ilısu Barajı projesini ve sular altında kalma tehlikesi ile karşıkarşıya olan Hasankeyf'i konuştuk.

Yeşil Bülten: 18 Mayıs 2017 : Hasankeyf Mücadelesi Kaybedildi / M i?
 

Yeşil Bülten: 18 Mayıs 2017 : Hasankeyf Mücadelesi Kaybedildi / M i?

podcast servisi: iTunes / RSS

Mücadelesi yıllardır devam eden, zaman zaman Tarkan ve Sezen Aksu'nun ses verdiği, yoğun sivil toplum faaliyetlerinin de verildiği Hasankeyf, son yıllarda yalnız kaldı ya da sistematik olarak bırakıldı. Bu durum bir ara sulara gömüldüğü umut edilen dev Ilısu Baraj Projesi'nin yeniden hortlamasına, büyük bir inatla sürdürülmesine zemin sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin ardından taşınması planlanan başka eserler de var elbette fakat bu isimler kamuoyuna tam da açıklanmıyor. Sadece tek türbenin taşınmasına 16 Milyon TL harcanmışken, Avukat Kemal Üner bu parayla turizmin kolayca canlandırılabileceğini savunuyor ve ekliyor: Maalesef burada yapılan mücadele ile Ege'de yapılan mücadele aynı etkiyi ve ilgiyi görmüyor. Olsun umudu kaybetmeyelim...

Pek çok Hasankeyflinin türbenin taşınmasını izlemeye geldiğini fakat kimsenin ses çıkaramadığını da ekliyor. Ses çıkarması halinde kimse başına ne geleceğini bilmiyor. Ilısu Barajı ne de olsa bir 'güvenlik barajı' olma özelliğini taşıyor.