Doğaya Yaptıklarımızı Kendimize de Yapıyoruz: Antidepresan Kullanımı, Artış Nedenleri

Doğaya Yaptıklarımızı Kendimize de Yapıyoruz: Antidepresan Kullanımı, Artış Nedenleri

06 Nisan 2017

Türk Psikologlar Derneği üyelerinden Nöropsikolog Alkım Seven ile antidepresan kullanımındaki artış ve olası sebepleri hakkında konuştuk. Nesilden nesile aktarılan travmalardan, artan sanayi yoğunluğuna ve kentleşmeye geniş bir nedenler skalası karşımıza çıkıyor.

06 Nisan 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye'de yerel yönetimlerin ruh sağlığı çalışmasına verdikleri önem, birimlerde uzunca bir süredir psikolog da bulundurmaları ile dikkat çekse de, bu konunun hakikaten ne kadar ciddiye alındığı tartışılır. Son verilere göre antidepresan kullanımının yüzde 160 artması, her 10 kişiden birinin antidepresan kullanması ve kadınların erkeklerden 2 kat fazla ilaç kullanıyor olması gerçeğini göz ardı etmeden soralım: Bu durumun sorumluluğu kimde olabilir?

Alkım Seven, karar vericilerin şüphesiz bu sorumluluktan kaçamayacağını belirtirken, toplumsal bilinç, halk yani bireylerin iradelerinin de göz ardı edilemeyeceğini vurguluyor. Öte yandan madde kullanımının artmasıyla birlikte görülen psikosomatik hastalıklarla birlikte de artan ilaç kullanımı bir başka gerçeğe işaret ediyor; Madde kullanımının arttığı.

İlaç kullananlardaki temel etken depresyon ve bunun temeli de stres. Seven 'tek' bir stres kaynağını şöyle bir örnekle açıklıyor: Yapılan bir araştırmaya göre en sık görülen intihar oranı İzmir Torbalı'da. Görülen hastalık ise depresyonun ağır bir türü olan Majör Depresyon. Sanayi açısından gelişmekte olan Torbalı ilçesinde iç göç oranı oldukça fazla görülüyor. 

Seven, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra danışanlarının artışında muazzam bir artış olduğuna dikkat çekiyor. Uçak seslerinden korkmaya başlayan havayolu çalışanlarını örnek veriyor. Ya da 'Kurtuluşun Kutlamaları' bir diğer deyişle, "Demokrasi Nöbetleri'ne" katılamadığı için suçluluk, dolayısıyla travma yaşayan insanlar. Katılamama sebepleri ise, temelde bu kötü darbeden kurtulduğuna sevinmesi fakat bunu dışarıdaki toplulukla gösteremeyeceğini düşünmesi olmuş.

Antidepresan kullanımı tartışmasını tek programda özetlemek mümkün değil, fakat bir giriş mühimdi. Sebepler birbirine bağlı ve oldukça değişik olabilir fakat uzun zamandır dünyanın sahibi olduğunu iddia eden insanın doğaya yaptığı kötülüğü, bugün farkında olarak ya da olmadan kendisine yapıyor olması ilgi çekici değil mi? 

 

 

 

 

Etiket: