Apolas Lermi, Uzungöl ve Karadeniz'in yeni derdi: Dere ıslahları

Apolas Lermi, Uzungöl ve Karadeniz'in yeni derdi: Dere ıslahları

15 Kasım 2018

Sanatçı Apolas Lermi Trabzon Uzungöl'ün imar nedeniyle geçirdiği dönüşümü anlattığı şarkısı "Uzungöl Şerah" klibi çıktıktan sonra turizmciler tarafından tehdit edildiğini açıkladı. Öte yandan  bu arada Karadeniz'de devam eden pek çok tahribat projesine bir yenisi daha eklendi; Dere Islahı 

15 Kasım 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

"Bozduk tabiatını, yüreğiniz ferah mı?" 

Karadenizli sanatçı Apolas Lermi son albümü Momoyer'de yer alan "Uzungöl Şerah" isimli parçasından böyle sesleniyor. Tam da bu parçasına Trabzon Uzungöl'ün geçirdiği yapılaşmaya dikkat çekmek için bir klip çektiğini söylüyor. Fakat bu klip de ortaya çıkınca Lermi, özellikle turizimciler tarafından tehdit edilmeye başlandığını belirtti. 

Yeşil Bülten'de Lermi'ye baskı altında hissedip hissretmediğini sorduk. 

Öte yandan Karadeniz'in tek derdi kuşkusuz Uzungöl'le sınırlı değil. Geçtiğimiz hafta Giresun, Artvin, Samsun ve Trabzon'da bulunan Utku Zırığ'a bölgenin başına gelen diğer sorunları sorduk. 

Yaylaları bitirme projesi Yeşil Yol'dan, Cetrattepe madenine, Karadeniz'in HES'lerden sonraki yeni derdi dere ıslahına, imar affının yarattığı yeni sorunlara, denizleri kirleten vahşi depolama tesislerinden, Artvin'in insansızlaştırılmasına. 

Örneklerle Artvin, Samsun Giresun ve Trabzon'daki doğa tahribatı yaratan son gelişmeleri, Uzungöl'e ekliyoruz.