Cumhurbaşkanı'nın Totaliter Üslubunun Toplumda Bulduğu Karşılık

Diğer Program: 
Açık Gazete

Cumhurbaşkanı'nın Totaliter Üslubunun Toplumda Bulduğu Karşılık

07 Haziran 2016

Erdoğan'ın çok tartışmalı olacağını bildiği sözleriyle açıkça ortaya koyduğu, otoriter, İslamcı faşizm diyebileceğimiz siyasi çizginin toplumda bulduğu karşılık Erdoğan'ın kendisinden çok daha önemli bir soruna işaret etmiyor mu?

07 Haziran 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ufuk Turu podcast servisi: iTunes / RSS

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gün, -Zarrab davası hariç- her türlü konudaki fikirlerini son derece totaliter bir üslupla dile getiriyor ve örneğin "anne olmayan kadınlar yarımdır," gibi çok tartışmalı olacağını önceden gayet iyi bildiği beyanlarıyla bütün ülkenin gündemini, zihnini, tahayyül ve algı dünyasını işgal ediyor, tahakküm altına alıyor. 

Cumhurbaşkanı'nın bu çok tartışmalı beyanlarına sonuna kadar katılanların varlığının yanısıra, tamamen karşı olanların da bütün eleştirilerini, pozisyonlarını bu konuşmalara göre konumlandırıyor olması, bütün karşı çıkış ve eleştirilerini Cumhurbaşkanı'nın beyanatları üzerine kurmaları üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken, çok ciddi bir açmazı ortaya koyuyor.  

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde, Cumhurbaşkanı'nın, bir yandan halk oylamasıyla başkanlık sistemini getirerek rejimi değiştirme amacını güderken, neden toplumsal uzlaşmayı sağlamak yerine, tam tersine kendi seçmeninin bir kısmı da dahil olmak üzere toplumun önemli bir bölümünden tepki alacak sözler sarfettiğini, böylece merkezde kendi sözleri ve kendisi olan bir tartışma alanı yaratmayı tercih ediyor olabileceğini sorduk.

Erdoğan'ın çok tartışmalı olacağını bildiği sözleriyle açıkça ortaya koyduğu, otoriter, İslamcı faşizm diyebileceğimiz siyasi çizginin toplumda bulduğu karşılık Erdoğan'ın kendisinden çok daha önemli bir soruna işaret etmiyor mu?

Türkiye'de toplumsal muhalefetin artık alternatif bir gündem, yaratmayı başarması gerekiyor.