Barış İçin Akademisyenler Grubu'nun Bildirisi ve Türkiye'de Demokrasi Mücadelesinde Önemli Bir Dönemeç

Diğer Program: 
Açık Gazete

Barış İçin Akademisyenler Grubu'nun Bildirisi ve Türkiye'de Demokrasi Mücadelesinde Önemli Bir Dönemeç

19 Ocak 2016

Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le, 1128 akademisyenin Barış İçin Akademisyenler Grubu adıyla imzaladığı "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiri sonrasında akademisyenlere yönelik başlayan gözaltıları ve soruşturmaları, toplumun farklı kesimlerinden gelen tepkileri ve yanısıra hızla büyüyen destekleri konuştuk. Ahmet İnsel, "Bildiride neden PKK'ya yönelik bir söz yok?" eleştirilerini de değerlendirdi.

19 Ocak 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ufuk Turu podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le, 1128 akademisyenin Barış İçin Akademisyenler Grubu adıyla imzaladığı Güneydoğu'da süren şiddete son verilmesini talep eden ve "Bu suça ortak olmayacağız" diyen bildiri sonrasında başlayan gözaltı ve soruşturmayı, resmi makamların medyanın ve toplumun farklı kesimlerinin tepkilerini, dünyadan ve Türkiye'den farklı gruplardan gelen ve hızla büyüyen destekleri  konuştuk.

Ahmet İnsel, "Bildiride neden PKK'ya yönelik bir söz yok?" eleştirilerini de değerlendirdi: “PKK’nın yaptığı eylemlerin eleştirilmesiyle devletin yaptığı eylemlerin eleştirilmesini aynı düzlemde ele almamak gerekir. PKK terör yöntemlerini kullandığı sürece TCK’nın öngördüğü suçları işleyen bir örgüttür. Benim PKK ile bir ilişkim yok, ama devletle var. Ben Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak devletin ona çizilmiş olan yasalar ilkeler temel hak ve özgürlükler sınırlaması içinde davranmasını beklerim.”