Türkiye'de hayvan hakları ihlalleri: 5199 No'lu Hayvanları Koruma Kanunu'nun eksikleri

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ile hayvan hakları ihlallerinde neler yapılabileceğini ve 5199 no'lu kanunun en önemli eksiklerini konuştuk. 

 

Fotoğraf: Animal Legal Defense Fund - ALDF
5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanunu, eksikleri ve uygulama sıkıntıları: Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu'yla söyleşi
 

5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanunu, eksikleri ve uygulama sıkıntıları: Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu'yla söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

  • İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi nasıl çalışıyor?
  • Apartmanlar ve sitelerin ortak alanlarında sokak hayvanlarının bakımıyla ilgili anlaşmazlık çıktığında neler yapılabilir?
  • Hayvanlara zarar verildiğine şahit olursak ne yapmalıyız?
  • CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) üzerinden şikayet iletmek gerekiyor. (CİMER'de açtığınız dosyaya "Bilgi Edinme Kanunu gereği tarafıma bilgi verilmesini talep ediyorum." ifadesini ekleyebilirsiniz.)
  • Sosyal medyada paylaşmak ve dikkat çekmek de çok önemli.

Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu'na göre 5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanununun en önemli 3 temel eksiği şunlar:

1. Kanuna göre hayvanların "mal" olarak kabul edilmesi ve bu statünün de sadece sahipli hayvanları kapsaması. Hayvanların mal/ eşya statüsünden çıkarılıp Avrupa Birliği Anayasasının kabul ettiği haliyle tüm hayvanlara "duygulu varlık" olarak yeni bir statü tanımlanması gereği.
2. Kanunu uygulamakla görevli olan ilçe belediyelerinin görevini yerine getirmemesi halinde verilecek bir ceza bulunmuyor. Belediyelerin ihlallerine ve ihmallerine ilişkin ceza getirilmesi gereği.
3. Sahipli ya da sahipsiz her hayvana uygulanacak her türlü şiddetin Türk Ceza Kanunu kapsamında en az 2 yıllık hapis cezasıyla cezalandırılması gereği.

Bunların dışında yeni kanuna dahil edilmesi talep edilen konular arasında yunus parkları, hayvanat bahçeleri, sirkler gibi hayvanların esaret altına alındığı tüm kurumların kapatılması, hayvan deneylerinin yasaklanması, faytonların yasaklanması, Yasak Irk Genelgesi'nin kaldırılması ve pet-shoplarda hayvan satışının yasaklanması da yer alıyor.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Joan Osborne What If God Was One Of Us