Gezegenin Geleceği

Ekoloji Günlüğü

Uygar Özesmi
50. Yayın Dönemi: 4 Kasım 2019 - 3 Mayıs 2020
Hafta içi hergün 18:00 - 18:10 arasında
Kayıt Arşivi ve Podcast iTunes / RSS
12 Aralık 2019
Fotoğraf: Buğday Derneği
100 kurum ve inisiyatifin yan yana gelerek oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, yayımladığı raporda ‘’Türkiye’de tarım alanlarında bir artış olmamasına, hatta %3 düşüş olmasına rağmen, pestisit kullanımı giderek artıyor.'' açıklaması yaptı.
11 Aralık 2019
Fotoğraf: Yeşil Düşünce
 29 Aralık Pazar günü 4. Gıda ve Kooperatifler Çalıştayı, Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
11 Aralık 2019
Fotoğraf: T24
Avrupa’da en çok kullanılan pestisitler arasında yer alan ve kalıntıları sıklıkla meyve, sebze, tahıl, süt ürünleri ile içme suyunda bulunan klorpirifos etken maddesinin her iki formu birden yasaklandı.
09 Aralık 2019
Fotoğraf: İklim Haber
Global Oil And Gas Network tarafından hazırlanan “Petrol, Gaz ve İklim: Petrol ve Gaz Endüstrilerinin Genişleme Planlarının Küresel Emisyon Limitleriyle Uyumluluğuna Dair Analiz” isimli rapor, COP25’te sunuldu. 
07 Aralık 2019
Fotoğraf: Change.org
 Change.org/Beysehir adresinden ulaşılabilen kampanyada Beyşehir Gölü’nün 20-27 metre derinlikten 5-6 metre derinliğe gerilediği ifade edilirken, bunun sorumlusu olarak yanlış ve aşırı tarımsal sulama, bilinçsiz su kullanımı, çeşme suyundan bahçe sulama ve boşa kullanım gösteriliyor. 
05 Aralık 2019
Fotoğraf: WWF
WWF - Dünya Doğayı Koruma Vakfı  yayınladığı son raporda bugün Akdeniz’in sadece yüzde 1,27’sinin etkin bir şekilde korunduğunu, bunların da ağırlıkla Akdeniz’in kuzeyinde yer aldığını açıkladı. 
04 Aralık 2019
Fotoğraf: TRT Haber
Her yıl yaz mevsiminde Karadeniz'in özellikle de Artvin Şavşat ormanlarına daha iyi beslenmek ve kış uykusu öncesinde enerji depolamak için giden boz ayıların, yuvaları Sarıkamış ormanlarına döndüğü tespit edildi.
03 Aralık 2019
Fotoğraf: Yeşil Gazete
Kömür kullanımına karşı çıkan “Ende Gelände” isimli çevre örgütü Almanya’nın Brandenburg eyaletinde bulunan Welzow-Süd maden sahasında ve Leipzig yakınlarındaki Vereinigtes Schleenhain maden sahasına girerek maden çalışmalarını engelledi. 
02 Aralık 2019
Fotoğraf: TEMA Vakfı
Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda TEMA Vakfı temsilcisinin de katılımıyla gerçekleştirilen İDK Toplantısı’nda değerlendirildi.
01 Aralık 2019
Fotoğraf: İzmir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için resmi başvuruda bulundu.
28 Kasım 2019
Fotoğraf: Independent Türkçe
Zoologlar dünyanın en küçük gergedanı Sumatra gergedanının esaret altında yaşayan son üyesinin de ölmesiyle bu hayvanın soyunun Malezya'da tükendiğini bildirdi.
27 Kasım 2019
Fotoğraf: Birgün
İngiltereli indie rock grubu Coldplay, çıkacak yeni albüm tanıtımını seyircisiz olarak vereceği, ayrıca çevre kaygıları nedeniyle, albüm için dünya turnesine çıkmayacağını da duyurdu.
26 Kasım 2019
Fotoğraf: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
 Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı 23 Kasım cumartesi günü pestisitlerin zararları ve alternatif yöntemlerin konuşulduğu “Zehirsiz Sofralar” başlıklı bir konferans düzenledi. 
25 Kasım 2019
Fotoğraf: Yeşil Gazete
Asya’nın gıda ve tarım endüstrisi, gelecek 10 yılda sürdürülebilir boyutta büyümek ve kendini besleyebileceği noktaya ulaşmak için 800 milyar dolar değerinde ilave yatırımlara ihtiyaç duyacak.
22 Kasım 2019
Fotoğraf: WWF
WWF-Türkiye, tarafından, biyolojik çeşitliliğin korunması için yerel sivil toplum kuruluşlarının girişimlerini teşvik etmek amacıyla yürütülen Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nın IV. döneminde desteklenecek projeler belli oldu.
21 Kasım 2019
Fotoğraf: Yeşil Gazete
Kütahya Tunçbilek Termik Santrali’nin bacalarında filtre olmadığı için zehir soluduklarını belirten bölge sakinleri santrali protesto etmek amacıyla Tunçbilek Madenciler Sahası’nda gerçekleşen futbol karşılaşmasını maske takarak izledi. 
20 Kasım 2019
Fotoğraf: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
İnsanların birbirleri ve gezegenin döngüleri ile uyumlu yaşayabileceğini düşünenlerin bir araya geldiği bir buluşma olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu sene 21-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Institut Français ve SALT Beyoğlu’nda gerçekleşecek. 
19 Kasım 2019
Fotoğraf: Independentturkish.com
Gergedanların neslinin tükenmesini engellemeye çalışan bilim insanları, eğer icat ettikleri taklit boynuz yasa dışı pazara sürülürse tam tersi bir etki yaratabileceği konusunda uyarıldı. 
19 Kasım 2019
Fotoğraf: İklimhaber.org
İklim aktivistleri,  Madde 50’ye karşı Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 
16 Kasım 2019
Fotoğraf: Change.org
İstanbul’da havaifişeklerin yasaklanmasını talep eden kampanyada imza sayısı 45 bine yaklaştı. Yaşam Hakkına Saygı Derneği’nin başlattığı ve Change.org/Havaifiseklerehayir  adresinden ulaşılabilen kampanya, havaifişeklerin özellikle kuşlar üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.