Su Hakkı Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 30.03.2020
Örn., 30.03.2020
Su Hakkı'nda bu hafta Bülent Şık'ın Ergene Havzası halkının kanserojen maddelere maruz kaldığını ortaya koyan yazı dizisini ve bölgedeki su varlıklarında kirliliğin geldiği boyutu konuştuk.
Su Hakkı'nda Akgün İlhan'ın konuğu olan hukukçu Rana Göksu nehirlerin akma hakkını, doğanın haklarını ve küresel yeryüzü anayasacılığını anlattı.
Su Hakkı'nda Akgün İlhan'ın konuğu olan mimar Nazlı Tümerdem İstanbul'u yeniden şekillendirecek olan mega proje Kuzey Marmara Otoyolu'nu adım adım yürürken kente, geleceğe ve kente bakışımıza dair edindiği deneyimlerini ve çıkarımlarını anlattı.   
Su Hakkı'nda Akgün İlhan'in konuğu olan fotoğraf sanatçısı Ferhan Coşkun sualtı fotoğrafçılığını, daldığı denizlerdeki muhteşem doğayı ve su canlılarının yaşam mücadelesini, denizlerimizi tehdit eden kirliliği anlattı.
Su Hakkı Programı’nda bu hafta Nuran Yüce, Özdeş Özbay ile Hindistan, İran ve Türkiye’deki kuraklık haberlerini ve buna karşı yapılan eylemleri konuştu.
Su Hakki'nda Akgün İlhan'a konuk olan sanatcçı Elmas Deniz, kapitalizmin insan-doğa ilişkileri üzerindeki etkisini ve tüketim kültürünün doğayı algılayışımızı nasıl biçimlendirdiğini sorgulayan su odaklı sanat calışmalarını anlattı.
Su Hakıi'nda Akgün İlhan'in konuğu olan Yesil Gazete yazarı ve nukleersiz.org proje koordinatöru Pınar Demircan nükleer enerjinin su varlıkları üzerindeki olumsuz etkilerini ve suyumuz üzerinde yarattığı tehditleri anlattı. 
Su Hakkı'na konuk olan sanatçı Serkan Taycan sudan ilham alarak oluşturduğu İki Deniz Arası ve Hydrolab projelerini anlattı.  
Su Hakkı'nda Akgün İlhan'in konuğu olan Adnan Mirhanoğlu, kuraklık meselesiyle baş etmeye çalışan Türkiye'de yer altı sularının tarımsal kullanımını, bunun vardığı boyutları ve gelecekte karşılaşılması muhtemel olan sorunları anlattı.  
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda dünyanın 2017 su karnesi ele alındı. 
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda Türkiye'nin 2017 su karnesi ele alındı.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda Türkiye'nin 2017 su karnesi ele alındı.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda Türkiye'nin 2017 su karnesi ele alındı.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda Büyük Melen projesi isale hattı üzerinde kurulmak istenen bal ormanları ele alındı. 
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan Marmara Üniversitesi Hukuk Bölümü öğrencisi Elif Sıla Aşık ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri yüksek lisans öğrencisi Arca Yılmaz, Boğaziçi Üniversitesi'ni su hakkını tanıyıp koruyan bir "Mavi Topluluk" yapmak için başlattıkları kampanyayı anlattı.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan gazeteci Özer Akdemir, su varlıklarımızı ve toprağımızı zehirleyen, ekosistemi alt üst edip canlıları yok eden, kırsal yaşamı imkânsız hale getiren altın madenciliği faaliyetlerini anlattı.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nda son dönemde belediyelerde şebeke suyunda yapılan fiyat indirimleri ele alındı. 
Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’na konuk olan İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay 17 Kasım 2017 tarihinde Çevre Komisyonu’nda ele alınan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun tasarısını anlattı. 
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'nda Türkiye'nin su ve iklim karnesindeki olumsuzlukların nedenleri olan neoliberal politikalar üzerine konuşuldu.
Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı'na konuk olan Greenpeace Türkiye İklim ve Enerji Kampanyası sorumlusu  Reşit Elçin, Trakya'da termik santral olmaz be ya! kampanyasını anlattı ve Türkiye'nin kömür karnesini değerlendirdi.

Sayfalar