Vegan Sağlık Kayıt Arşivi

Örn., 01.04.2020
Örn., 01.04.2020
İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk ile popüler diyetler, yaşam tarzı değişikliği, bitkisel beslenmeyi ele aldık; sağlık ve gıda konularına eleştiri getirdik. Bunlarla beraber beslenmenin iklim krizine etkisine değindik.
İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk ile popüler diyetlerin sağlık ve çevre açısından değerlendirmesini yapmaya çalıştık. Profesör Erk, programda insanın ve gezegenin sağlığı, önlenebilir hastalıkların engellenmesi için en ideal diyet şeklinin bütünsel bitkisel beslenme olduğunun altını önemle çizdi. 
Üç genç vegan girişimciyle vegan girişimciliği konuştuk.
Kıymalı Kıyamet -Gezegenin yıkımını önlemek elimizde: Bütünsel Bitkisel Beslenme. Konuğumuz Ömer Madra  
D vitamini: Popülarite mi sağlık mı?
Polikistik over sendromu, insülin direnci ve beslenme
Konumuz hayvansal sütlerin insan sağlığına etkileri.  
Çocuklarda vegan beslenme. Konuk: Çocuk Hekimi Dr. Özgün Başaran Kaya
İklim krizi ve bitkisel beslenme. Konuk: Ömer Madra
Dr. Alp Sirman ile  Obezitenin ekonomik yükü üzerine sohbet.
Vegan Sağlık'ta bu hafta veganlık ve gebelik konusunu iki sağlıklı vegan gebelik geçirmiş bir bilim insanı olan Yeliz Utku Konca ile konuştuk. 
Bitkisel beslenmede demir.
Bitkisel beslenmenin pratik yolları: Bitkisel beslenme teorik açıdan binlerce faydası olan bir beslenme şeklidir. Bitkisel beslenirken hangi pratikleri kullanmalıyız, pratiklerimizi sağlıklı  ve sürdürülebilir hale nasıl getirebiliriz, konularının ele alındığı programda iki yıldır %100 bitkisel beslenen Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara, kendi yaşam pratikleri hakkında pratik bilgiler vermiştir. 
Bitkisel beslenmede proteinler: Proteinler, bitkisel beslenmede en çok üzerinde durulan konulardan biridir. Bu konu tüm dünyada bir rant kapısı ve adeta fetiş haline getirilmektedir. Bu nedenle protein konusu bilimsel açıdan ele alındı. Biyokimya bilgilerimiz bize şunu söyler: Sağlıklı normal bir yetişkinin günlük protein ihtiyacı, ağırlığının 0.8 katı kadardır. Bu miktar proteini bitkisel gıdalarla çok rahat karşılarız. Programda, proteinlerin hangi gıda gruplarında hangi miktarlarda bulunduğu, proteini hangi kaynaklardan karşılamamızın daha sağlıklı olduğu, hayvansal proteinin vücutta nasıl etkiler bıraktığı üzerinde duruldu.
Günlük bitkisel beslenme planı nasıl olmalıdır? Bitkisel beslenme doğru bir şekilde uygulandığında sayısız sağlık faydası görülen bir beslenme şeklidir. Türkiye’de on yılda %100 artan şeker hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün önlenebilir hastalıklar arasında %46 olarak açıkladığı kalp damar hastalıkları, kanser gibi hastalıkları ancak doğru bir şekilde uygulanan bitkisel beslenme şle çözebileceğiz. Bu beslenme şekliyke sadece sağlığı iyileştirmekle kalmaz; gezegenin ve iklim değişikliği için de önemli bir adım atmış oluruz. Bu programda sağlıklı bir bitkisel beslenme için  günlük planın nasıl yapılması gerektiği Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara tarafından ele alınmıştır. 
İlaç Kapitalizmi: Konuk: Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Suat Erus.  Beslenme ve sağlık önerilerinin insanlara daha fazla ilaç satmak üzerine kurulu olduğunun tartışıldığı programda, bilimsel çalışmaların nasıl yapıldığından, çıkar çatışmalarından, hayvansal ürün ve şekerli ürün firmalarının bilimsel kapitalizmi nasıl ellerinde tuttuklarından çarpıcı bir şekilde bahsedildi. 
Bitkisel beslenme ve spor: Konuk: Vegan, Profesyonel Uzun Mesafe Bisiklet Sporcusu Berk Okyay.  Dünyanın en zorlu bisiklet yarışlarından biri olan Transcontinental’i 15 günde 14 Avrupa Ülkesi’ni geçerektamamlayan Vegan Bisiklet Sporcusu Berk Okyay veganlık ile uzun mesafe bisiklet sporunu nasıl yürütüldüğü anlatıyor.   
Dünya Diyabet Günü Özel Yayını: Konuk: Kardiyoloji ve Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu. 14 Kasım, her yıl tüm dünyada Dünya Diyabet Günü olarak kutlanıyor. Bu programda, diyabetin bütündel bitkisel beslenmeyle nasıl önlenebileceği, nasıl tedavi edilebileceği konuşuldu. Bitkisel beslenen kişinin diyabet olmayacağı, diyabet olan kişinin doğru bitkşsel beslenmeyle %90 tedavi olacağı, bunu bütünsel bitkisel beslenmeyle nasıl uygulaması gerektiği üzerinde duruldu.   
Veganlığın psikolojik yönleri: Konuk: Uzman Psikolog Zeynep Çarmıklı. Sağlık, fiziksel, sosyal ve ruhsal iyilik halidir. Veganlıkğın bedene etkileri gözle görülebilir ancak psikolojik etkileri o kadar net görülemeyebiliyor. Bu programda, Uzman Psikolog Zeynep Çarmıklı ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara Çarmıklı’nın çalışma alanı olan Özşefkatli Farkındalık üzerinden veganlığın psikolojik yönleri hakkında konuştular. 
Dünya Vegan Günü: 1 Kasım, tüm dünyada Dünya Vegan Günü olarak kutlanmaktadır. Günün anlam ve önemi üzerinde durulan programda veganlığın aslında nasıl bir içeriği kapsadığından, insanın ve gezegenin sağlığının bitkisel beslenmeye ve veganlığa bağlı olduğundan bahsedilmiştir. 

Sayfalar